JE Temelín odpojila 2. blok, energetici opraví těsnění v nejaderné části

Temelín (Českobudějovicko) – Jaderná elektrárna Temelín dnes ráno neplánovaně odpojila druhý výrobní blok od přenosové sítě. Energetici musí opravit těsnění ve vnitřním okruhu chlazení generátoru. Je to v nejaderné části elektrárny. Jde o provozní záležitost, nemá vliv na okolí ani na odběratele. Práce by neměly trvat déle než několik dnů. Vyměnit chladič není možné za plného provozu, informoval dnes novináře vedoucí jaderné komunikace ČEZ Petr Šuleř.

Vedení elektrárny rozhodlo, že postupně sníží výkon a odpojí druhý blok od přenosové sítě. “Může být špatné čidlo, ale spíš předpokládáme netěsnost,” řekl ČTK Šuleř. Kontrola a případná výměna některého z chladičů není možná za plného provozu. Primárního okruhu se práce nedotknou, stejně jako prvního výrobního bloku, který vyrábí na 100 procent. Odběratelů se krátkodobé odpojení bloku nedotkne, náhradu zajistí ČEZ z jiných energetických zdrojů.

Zajímavost :  Čínští diplomaté oslovili Teherán s požadavkem, aby Írán omezil podporu jemenským...

Turbosoustrojí v Temelíně jsou největší v Česku. Každý výrobní blok má jeden vysokotlaký a tři nízkotlaké díly turbíny, na něž přímo navazuje elektrický generátor s maximálním možným výkonem 1125 megawatt. “Slouží k přeměně tepelné energie na elektrickou a prostřednictvím takzvaných odběrů dodává páru do tepelných výměníků,” uvedl Šuleř.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos zatím od začátku roku 3,04 TWh.

Reklama

Zajímavost :  Ceníkové ceny nových aut u obchodníků vzrostly za poslední rok o pět...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO