Jeden z největších českých e-shopů kupují Poláci

Jedna z největších českých skupin v oboru e-commerce mění majitele. Mall Group kupuje polská společnost Allegro. Součástí transakce je i dopravce WeDo. Jde o pátý největší prodej tuzemské firmy s českými majiteli za posledních deset let.

Dosavadní majitelé, společnosti PPF, EC Investments a Rockaway Capital prodejem získají 881 milionů eur, tedy skoro 23 miliard korun. Konečná cena může být navýšena až o 50 milionů eur v závislosti na výkonnosti Mall Group.

Mall Group vlastní veké české e-shopy Mall.cz a CZC.cz. Transakce se netýká společností Vivantis, Mall Pay, ani Mall.tv a Košík.cz, které byly už v minulosti ze skupiny vyčleněny. Mall Group se v posledním obchodním roce dostala poprvé ze ztráty a mluvilo se o tom, že je na prodej.

Zajímavost :  Americké obchody dnes otevřely v pět hodin ráno, aby den po...

„Financován bude kombinací akcií a peněžních prostředků, z nichž 53,7 % tvoří hotovost, která je financována z dostupné hotovosti a nového dluhu, a 46,3 % tvoří akcie nebo hotovost. Společnost Allegro může podle svého uvážení buď vydat akcie prodávajícím akcionářům skupiny Mall Group, nebo dodatečně navýšit platbu v hotovosti,“ uvedly firmy ve společném prohlášení.

„Po více než sedmi letech budování silné pozice v e-commerce v České republice a v regionu střední a východní Evropy jsem rád, že jsme našli tak silného partnera pro další rozvoj Mall Group a WeDo, jakým je Allegro. Jako akcionář společnosti Rockaway Capital jsem rád, že zůstáváme součástí tohoto příběhu a jako akcionáři společné skupiny se budeme podílet na jejím dalším růstu,“ říká Jakub Havrlant, předseda představenstva Mall Group a zakladatel a CEO Rockaway Capital.

Zajímavost :  Co znamená nouzový stav? V Česku platí ode dneška

Allegro provozuje největší polský e-shop. Nákupem Mall Group expanduje na český, slovenský, maďarský, slovinský a chorvatský trh.

Transakce ještě podléhá antimonopolním a regulačním schválením. Firmy očekávají, že bude dokončena v první polovině roku 2022.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Zajímavost :  Pojišťovna Ergo mění majitele

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO