Jen pro veřejný sektor. Stát podpoří 600 miliony nákup aut na elektřinu či vodík

Ministerstvo životního prostředí podpoří ekologickou dopravu 600 miliony korun z Národního plánu obnovy. Zmíněnou částku chce rozdělit do konce roku 2023. Díky příspěvku až 300 tisíc na jeden elektromobil nebo až 500 tisíc korun na osobní vůz s vodíkovým pohonem se má počet aut s alternativním pohonem zvýšit minimálně o 1485.

Dotace z nově vyhlášené výzvy jsou určeny výhradně pro obce, úřady, školy, veřejnoprávní instituce a neziskové organizace. Zatímco v případě vodíku je dotace určena výhradně na nákup osobních aut, podpora na elektromobilitu poslouží také k pořízení nákladních a lehkých užitkových aut, minibusů a motocyklů, a to včetně instalace dobíjecích stanic.

„Je to revoluční dotace. Chceme zrychlovat v odklonu od závislosti na fosilních palivech, snížit jejich spotřebu i závislost na jejich dovozu, týká se to také proměny vozového parku. Podporujeme proto nákup elektromobilů v různých kategoriích a podporu osobních vodíkových vozidel. Při dnešních cenách benzínu a nafty je to i otázka nižších provozních nákladů. Díky naším dotacím budou brzy po českých silnicích jezdit stovky nových šetrných aut,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Zajímavost :  Merkelová necítí vinu za válku na Ukrajině, čínský výrobce BYD chce dodávat baterie Tesle

Auta na alternativní pohony ministerstvo podporuje dlouhodobě, aktuální výzva je ale výjimečná vysokou alokací. „Od roku 2016 byly vyhlášeny čtyři dotační výzvy s celkovou alokací 400 milionů korun. Celkově jsme tak podpořili nákup přes šest stovek elektromobilů a více než 160 vozidel na CNG. Očekáváme, že díky nové výzvě podpoříme dalších zhruba patnáct set vozidel a dvě stě dobíjecích stanic,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko počítá s tím, že po embargu EU najde pro ropu jiné kupce

Žádosti o dotaci je možné podávat od 6. června letošního roku do 15. prosince 2023, případně do vyčerpání alokace. Žádosti přijímá Státní fond životního prostředí ČR v jednokolové nesoutěžní výzvě. Vozidla pak musí být pořízena nejpozději do poloviny roku 2025. Po roce 2023, případně po vyčerpání alokace, by měla dotační podpora pokračovat i v dalších letech, ale už prostřednictvím Modernizačního fondu.

Podpora nákupu elektromobilů a vodíkových vozidel pro veřejný sektor by měla veřejným zadavatelům pomoci s požadavky, které vyplývají z připravovaného zákona o podpoře nízkoemisních vozidel (jedná se o transpozici evropské směrnice). Připravovaný zákon bude veřejným zadavatelům ukládat povinnost nakupovat určité procento vozidel s alternativním pohonem. Pokud se projednání zákona „nezadrhne“ v Poslanecké sněmovně, měl by být účinný ještě letos.

Zajímavost :  Nejdražší byt Česka nabízí soukromý výtah i vyhřívaný bazén. Rozprostírá se ve třech patrech

(red)

Celý článek zde