Jerome Powell: USA jsou na neudržitelné fiskální cestě

Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému (Fed), poskytl rozhovor pro pořad 60 Minutes. Rozhovořil se o vývoji inflace a růstu dluhu Spojených států. Podle jeho názoru potřebuje komise dostatečně silný důkaz o síle ekonomiky, než se pustí do snižování sazby.

Fed na svém posledním zasedání ponechal stávající sazby beze změny a v následném jestřábím proslovu Powell s největší pravděpodobností vyvrátil možnost snížení na březnovém zasedání.

Aktuálně 82,5 % trhu předpokládá, že v březnu bude ponechána sazba opět beze změny a dokonce skoro 37 % si myslí, že ani v květnu se sazba ještě nezmění. Přesto stále většina doufá, že letos dojde až k šesti snížením. Fed v prosinci naznačil, že zvažuje možnost tří snížení respektive celkového ročního poklesu o 75 bazických bodů.

Ekonomika je podle Powella silná a umožňuje opatrný přístup ke snižování sazeb

V rozhovoru se vrací k důvodům, které vedli k nesnížení sazby na lednovém zasedání. Ta se tak drží na svém maximu za posledních 23 let již více než půl roku. Powell označil ekonomiku jako silnou a všechny signály z trhu jako pozitivní. To jim dává prostor k opatrnému optimismu a správnému načasování.

Zajímavost :  Namiesto dovolenky, hľadaný Interpolom. Cesta do teplých krajín sa pre dvojicu z Beluše zmenila na scénu ako z akčného filmu

Cílem je dostat inflaci na 2 % v dlouhodobém horizontu. Dokud nedojde k nějakému zásadnímu problému (například na trhu práce) nebo komise nedostane opravdu silnou zprávu o poklesu inflace, tak se zdá že není důvod ke snížení ani v březnu.

Powell podtrhuje důležitost správného načasování. Přílišná horlivost by mohla přinést zastavení poklesu inflace a nedosažení 2 % cíle. Opak by zase mohl poškodit ekonomiku a uvést jí do stavu recese. V roce 2021 komise očekávala, že trh má dostatečnou dynamiku aby se s inflací vypořádal bez jejich zásahu.

Zajímavost :  Diváci rozhodli o ďalšom víťazovi Zlatej Královej čaše. Ocenenie si odnáša Matúš Šutaj Eštok

Jerome Powell mluvil i o vývoji na trhu s nemovitostmi. Velká část lidí se přesunula na práci z domova a kancelářské budovy po celých Spojených státech zejí prázdnotou. Jejich hodnota klesá a s tím i hodnota záruk. Podle Powella je to však pro většinu bank zvládnutelné riziko i když připouští, že některé menší banky mohou být uzavřeny nebo sloučeny do větších.

Na otázku národního dluhu se snažil vysvětlit, že není cílem Fedu jakkoliv komentovat oblasti, které jim nenáleží. Přesto označil dlouhodobou fiskální politiku Spojených států amerických jako neudržitelnou. Národní dluh roste rychleji než roste ekonomika.

Z dlouhodobého hlediska se zdá, že trh je optimističtější, než je samotný Fed. To by mohlo vést k vystřízlivění a nějakému tomu poklesu nejen v oblasti akcií. Bitcoin ale zatím pěkně roste a dnes v noci překonal 46 000 USD. Někteří v něm právě vidí řešení pro národní dluh.

Zajímavost :  Trhy pod lupou: Buffett víc prodává než nakupuje. Ani špatná inflace akciové trhy nezastavila v růstu. Retailoví investoři nakupují, zatímco insideři akcie prodávají.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO