Jurečka navrhuje pozastavit část programu Antivirus, chce jej přehodnotit

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) by měl vládě navrhnout pozastavení programu Antivirus, konkrétně příspěvku B bránícího propouštění, a to od 1. ledna. Kabinet by se podle něj měl zaměřit na analýzu nastavení programu a posoudit jeho efektivitu. Zhodnotit má především to, zda současný rozsah protiepidemických opatření odpovídá výši finančních prostředků, které mohou zaměstnavatelé čerpat.

Program Antivirus B obnovil předchozí kabinet, firmy ho mohou pobírat za období od 1. listopadu. Má firmám pomáhat při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin. Dorovnává 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun. Minulá vláda schválila, že příspěvek budou firmy moci čerpat od začátku listopadu do konce února. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na jeho vyplácení ze svého rozpočtu vyčlenilo 1,4 miliardy korun.

Zajímavost :  Rekordní jihokorejské IPO. Výrobce baterií LG Energy Solution míří na burzu

Vyúčtování za listopad v rámci Antiviru B podalo podle ministerstva práce a sociálních věcí zatím 2128 zaměstnavatelů, nárokují si 141,9 milionu korun. Nejvíce prostředků žádají firmy z pohostinství, a to 34,4 milionu korun, výrobci motorových vozidel si nárokují 20,3 milionu korun, zaměstnavatelé z odvětví ubytovacích provozů požadují 14,1 milionu korun. Vyúčtování za listopad mohou firmy podávat do konce prosince.

Jurečkův návrh počítá s tím, že by zaměstnavatelé mohli příspěvek získat ještě za prosinec. Pokud ale vláda schválí pozastavení programu, už by neměli nárok na podporu za leden a únor.

Zajímavost :  Architekt Jakub Cigler: Všichni si nemůžeme sednout do aut a jet kamkoli se nám zlíbí

Z programu Antivirus se dosud proplácí příspěvek A pro pracovníky v karanténě, který firmám pokrývá 80 procent náhrady mzdy do 39 tisíc korun. Dříve stát poskytoval ještě příspěvek A+, kdy hradil celé mzdy s odvody do 50 tisíc korun v provozech, které vláda nařídila uzavřít. Od spuštění programu 12. března do 21. prosince zaměstnavatelé z programu Antivirus podle MPSV získali zhruba padesát miliard korun.

Zajímavost :  Súd v tom má jasno: V centre Berlína vraždil Putinov režim

Celý článek zde