Kampaně před sněmovními volbami budou letos levnější. Strany ušetří i díky koalicím

Před čtyřmi lety dalo všech devět sněmovních stran dohromady na své kampaně více než půl miliardy korun, letos to může být o několik set tisíc korun méně. Nejdražší volební kampaň se opět očekává od vládního hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. „Kampaň teprve chystáme, ale 90milionový limit určitě vyčerpat nechceme a ani nevyčerpáme,“ řekl hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter bez dalších podrobností.

Naopak koaliční sociální demokraté musejí šetřit poté, co v loňských krajských a senátních volbách ztratili velké množství mandátů a tím i státních příspěvků na politickou činnost. Oproti minulým sněmovním volbám připravují čtyřikrát levnější kampaň. „ČSSD počítá s rozpočtem z centrály Lidového domu s částkou 20 milionů korun,“ potvrdila mluvčí strany Eva Gregorová. Naposledy šlo přitom o masivní kampaň, která vyšla na více než 85 milionů korun. Obě koaliční strany nicméně mohou počítat s publicitou, kterou jim automaticky zajišťuje vládní angažmá.

Hlavním důvodem, proč budou kampaně sněmovních partají levnější, je také spojení pěti opozičních stran do dvou bloků. Pro každé uskupení platí limit 90 milionů korun bez ohledu na to, z kolika stran je složené. Například Piráti a Starostové, kteří v úterý oficiálně stvrdili koaliční smlouvu, se dohodli na kampani za 49 milionů korun. Silnější Piráti uhradí dvě třetiny z celkové sumy, STAN pak zbývající třetinu.

Trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 zatím nemá o svých plánech jasno. Už před Vánoci začala propagace značky SPOLU, pod kterou uskupení vystupuje. Fakticky ale strany nyní nemohou kvůli limitu využít všechny své finanční možnosti. „Vzhledem k tomu, že v současné době stále ještě tvoříme rozpočet společné kampaně, který poté musí být i schválen, nemáme zatím bližší představu o celkové částce. Zákonného limitu jsme si samozřejmě vědomi,“ řekla mluvčí lidovců Kateřina Procházková.

Zajímavost :  Kapacitní problém s registracemi na očkování vyřeší hlavně rozložení náporu, míní expert na digitalizaci

Jednu z nejdražších kampaní bude mít hnutí SPD, které chystá dvakrát nákladnější kampaň než minule. „Předběžně počítáme s rozpočtem mezi 60 až 70 miliony korun s tím, že je potřeba nechat rezervu na zákonem určená nefinanční plnění,“ upřesnil předseda hnutí Tomio Okamura. Komunisté, kteří obvykle do marketingových aktivit tolik neinvestují, vyčlenili na volby 23 milionů korun.

Výdaje na kampaně voleb 2017 a 2021Výdaje na kampaně voleb 2017 a 2021Autor: E15

Kandidující strany včetně hnutí ANO kritizovaly v minulých týdnech prezidenta Miloše Zemana, že vyhlášením termínu říjnových voleb přinutil strany k brzké kampani a zahájení transparentního volebního účetnictví. V minulosti se volby vyhlašovaly zhruba tři měsíce předem. „Pro nás to bude určité omezení, myslím, že pro všechny politické strany,“ komentoval vyhlášení voleb místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Nelibě to nesou opoziční bloky, které chtěly tohoto času využít k představení své značky a její představení voličům. Nyní jsou omezené výdajovým limitem. Senátoři za STAN dokonce podali k Ústavnímu soudu návrh na přezkum prezidentova rozhodnutí, jde podle nich o zvýhodnění vládních stran vůči vznikajícím opozičním koalicím.

Zdroj Zde