Kanadský soud prohlásil zmrazení kryptoměn během protestů “kamioňáků” za protiústavní

Kanadský Federální soud před nedávnem rozhodl o tom, že použití Zákona o mimořádných situacích k zmrazení kryptoměn během protestů “kamioňáků” je neústavní.

Kanadský soud a protiústavní zmrazení kryptoměn

Během pandemie koronaviru Covid-19 v Kanadě byla zavedena povinnost vyžadující očkování kanadských řidičů kamionů provádějících přeshraniční přepravu do Spojených států amerických. Povinnost nechat se očkovat vyvolala v zemi rozsáhlý odpor. Ten začátkem roku 2022 vyústil v rozsáhlé protesty známé jako “Freedom Convoy“. Protestující řidiči kamionů zablokovali ulice hlavního města Ottawy svými vozidly, což vyvolalo výraznou podporu jak v Kanadě, tak v mezinárodním měřítku.

Pro financování protestů a pokrytí nákladů na jídlo, ubytování a právní poplatky byly běžné finanční dary. Orgány však protestující omezili, když jim zmrazili bankovní účty a omezili přístup k hotovosti. Jako odpověď na tuto situaci začali protestující přijímat dary v kryptoměnách.

Zajímavost :  Šipoš naznačil, koho Slovensko pošle do boja o palác. Taraba načrtol dohodu Danka s Harabinom

V reakci na tuto novou formu financování rozšířila kanadská vláda výklad Zákona o mimořádných situacích, což jí umožnilo zmrazit i transakce v kryptoměnách. Tento krok byl rychle odsouzen Kanadským sdružením pro občanské svobody (CCLA) a dalšími významnými postavami z kryptoměnového odvětví, včetně bývalého generálního ředitele společnosti Kraken, Jesse Powella.

Soudce Richard Mosley z Federálního soudu Kanady později rozhodl, že protesty nesplňují kritéria národní mimořádné situace. Z tohoto důvodu tedy bylo použití Zákona o mimořádných situacích neústavní. CCLA, která podala žádost o soudní přezkum ihned po oznámení opatření, ocenila pečlivý přezkum situace soudem.

Zajímavost :  Dankova kandidatúra môže byť politickou hrou, hovorí politológ. Môže ísť o tlak na Pellegriniho, ale aj o snahu členov SNS vymeniť svojho predsedu

Rozhodnutí soudu, i když nepomohlo řidičům kamionů a dalším protestujícím v té době přijímat dary, však stanovilo důležitý precedens pro budoucí použití mimořádných pravomocí ve srovnatelných situacích.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 40 040 USD dle KMC.

Závěr

Jednala podle vás vláda správně? Sledovali jste protesty v Kanadě během pandemie koronaviru Covid-19? Podělte se s námi o svůj názor do komentářů nebo na naše sociální sítě. Svůj názor můžete s námi sdílet i prostřednictvím našeho oficiálního Discord server KRYPTOMAGZAIN CZ.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  TOP 5 článků uplynulého týdne + Bitcoin spot ETF: BlackRock očekává schválení k tomuto datu

Doporučujeme ke čtení také :