Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Letošní březen potěšil všechny, kdo věřili, že akciové trhy se s končící pandemií zvednou ještě výš. Na druhou stranu konzervativní investoři opět zažili smutný měsíc, protože ceny kvalitních dluhopisů dál klesaly. 

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

březen 2021 4,1 % 1,4 %
od začátku roku 7,3 % 4,8 %
poslední rok 42,4 % 38,5 %
poslední tři roky 31,8 % 14,9 %
posledních pět let 48,8 % 38,2 %
posl. deset let 109,7 % 23,5 %
počet fondů 38 15

Pozitivní nálada na akciových trzích se v březnu po úspěšném únoru ještě zvýraznila. Ceny akcií rostly celosvětově o několik procent. Hlavním důvodem je schválení dalšího obrovského stimulačního balíku v USA administrativou prezidenta Bidena směřujícího do infrastruktury a do „zelených“ projektů. Velkou měrou k růstu akcií přispěla i Evropská centrální banka, která potvrdila – a dokonce ještě více uvolnila – svoji měnovou politiku. V neposlední řadě pomáhá akciím vcelku svižný postup vakcinace proti onemocnění covid-19.

Celosvětový růst se pozitivně projevil na výkonnosti akciových fondů nabízených v České republice: Průměrná výkonnost globálně diverzifikovaných akciových fondů dosáhla jen za březen 4,1 %.

Zajímavost :  Začíná povinné testování OSVČ a v malých firmách. Co když někdo odmítne?

Meziročně mohli klienti bez problému dosáhnout na zhodnocení 42,2 %, což je na první pohled neuvěřitelné číslo. Za tak výrazným růstem jsou velmi nízké hodnoty z loňského března, kdy vrcholil výprodej akcií po příchodu pandemie koronaviru.

Na víc než 40% roční zhodnocení tedy dosáhl ten, kdo při tehdejších nízkých cenách nakupoval. Výkonnost za poslední tři roky přitom dosahuje „jenom“ 31,8 %, za pět let 48,8 % a za deset let skoro 110 %.

O něco pomalejší průměrný růst zaznamenal akciový index u specifických strategií, které se soustředí na konkrétní regiony a sektory. Za březen to bylo 1,4 %, meziročně přibližně 38 %, za posledních deset let 23,5 %.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

březen 2021 -0,5 % 0,5 %
od začátku roku -1,1 % 0,8 %
poslední rok 1,3 % 18,5 %
poslední tři roky 2,2 % 8,3 %
posledních pět let 0,4 % 15,1 %
posl. deset let 16,1 % 38,1 %
počet fondů 19 22
Zajímavost :  Nový cíl developerů: „mladí a bohatí”. Chystají pro ně soukromé koleje i nájemní byty

V červených číslech opět skončil Partners Index dluhopisových fondů. Ty, které se zaměřují na státní a kvalitní korporátní dluhopisy, skončily za březen v minusu 0,5 %. Za poslední rok dosáhla jejich výkonnost na pouhá 1,3 %, což je asi jeden procentní bod pod meziroční inflací.

Za poklesem cen státních dluhopisů stojí nejen v Česku, ale například i v USA, je očekávání zvýšené inflace v budoucnosti. V Česku se přidává i enormní emisní aktivita státu kvůli rekordním deficitům rozpočtu.

Výnos desetiletého českého státního dluhopisu vzrostl z hodnot hluboko pod 1 % do blízkosti 2 % ročně, což dává dluhopisovým fondům po dlouhé době naději, že začnou konzistentně pobíjet inflaci.

Lepší čísla v indexu vidíme u fondů rizikových dluhopisů. V porovnání s loňským březnem stouply jejich ceny o skoro 19 %, což je – podobně jako u akciových fondů – způsobeno tehdejším propadem během výprodejů.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
březen 2021 1,2 %
od začátku roku 2 %
poslední rok 15,1 %
poslední tři roky 9,1 %
posledních pět let 14,1 %
posledních deset let 31,1 %
počet fondů 52

Smíšené strategie pokračovaly ve svém růstu – díky svým dynamickým složkám. Za březen si připsaly 1,2 %. Proti zhodnocení naopak působil například pokles ceny zlata.

Zajímavost :  Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled české ekonomiky pro letošní rok....

Výkonnost smíšených fondů je velice rozličná a pohybuje se od silně záporných po kladná čísla. Jde o důsledek různých strategií a vah akcií, případně jejich zaměření na různé regiony.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst)…. Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO