Kdy je Den otců v roce 2022 a jak vlastně vznikl

Den otců se koná na počest všech otců, jejich role ve společnosti a vztahu dětem. Mezi Čechy není o jeho existenci tak široké povědomí jako o Dni matek. Postupně ale získává na popularitě u nás i v dalších státech světa.

Den otců v roce 2022

Den otců se slaví vždy třetí neděli v červnu. V roce 2022 připadá na 19. června.

Den matek se slaví dříve – vždy druhou květnovou neděli, nejbližší tedy bude 8. května 2022.

Jak vznikl Den otců

Historie oslav otců a otcovství sahá do počátku 20. století. Mluvit se o nich začalo hned po vzniku Dne matek. Nejčastěji je datován od roku 1910, kdy Sonora Smart Doddová zorganizovala první oslavy na počest svého tatínka, který sám vychoval šest dětí.

Zajímavost :  Historická Sportka: Výherce čtvrtmiliardy sázel online

Sonora tehdy požádala pastora místního kostela, aby se každoročně konala mše za všechny otce. Původně plánovala oslavy na na den otcových narozenin – 5.června, ale protože pastor v tento den neměl čas, konaly se v kostele až třetí červnovou neděli. Zvyk slavit Den otců v tento den pak po americkém vzoru přebralo mnoho států včetně České republiky.

Po prvních oslavách v kostele upadl Den otců na nějaký čas v zapomnění, ovšem jen do doby, než ho začaly využívat výrobci pánského zboží pro reklamní účely. Den Otců prezentovali jako příležitost poděkovat tatínkům dárkem v podobě kravaty nebo doutníků.

Zajímavost :  Česko žádá zmírnění podmínek pro jádro a plyn. Ústupky však čekat nelze, míní expert

V roce 1966 prezident Lyndon Johnson prohlásil třetí červnovou neděli za oficiální Den otců. Za národní svátek ho ustanovil zákonem prezident Richard Nixon v roce 1972.

Kdy se slaví Den otců ve světě

Svou tradici má Den otců i ve světě. Ne všude se ale slaví ve stejný den.

V Dánsku oslavují otce 5. června, severské státy druhou listopadovou neděli a v Austrálii a na Novém Zélandu první neděli v září. Den otců má tradici i v některých arabských zemích, oslavy tam připadají na 21. června.


Kateřina Jungvirtová

Autor článku Kateřina Jungvirtová

Vystudovala obchodní podnikání a po škole pracovala jako copywriter. S redakcí NextPage Media spolupracuje od roku 2021. Když zrovna nepíše, sedí u piana, čte dobrou knížku, je na procházce se psem nebo na cestách. Další články autora.

Zajímavost :  Akcie čínských firem prudce klesají kvůli obavám z amerických sankcí

Vytisknout

Celý článek zde |