Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Další bankou, která by se chtěla stát členem nově vznikajícího bankomatového uskupení, je UniCredit Bank. Podle zdrojů webu Peníze.cz už zahájila debatu o připojení. K němu tomu by pak mohlo dojít v řádu týdnů.

Komerční banka a Moneta propojily své bankomatové sítě od 1. června. Před týdnem Komerčka vyzvala další banky, aby se k projektu také přidaly. Tehdy jsme na Penězích napsali, že zájem o zapojení do sdílené sítě projevila Air Bank – ta se původně měla sloučit s Monetou, ale skupina PPF si obří transakci nakonec rozmyslela.

„Více vlastních bankomatů s možností výběrů zdarma byl jeden z benefitů, který jsme chtěli po spojení s Monetou našim klientům velmi rychle přinést. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že se nakonec nespojíme, jsme začali okamžitě jednat, abychom výběry zdarma mohli přinést v partnerském projektu s KB a Monetou,“ řekla před týdnem mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

Air Bank a UniCredit teď jednají s KB a Monetou hlavně o nastavení podmínek pro sdílení bankomatové sítě. Pro klienty zúčastněných bank je to jasné: díky propojení získají v první fázi všechny výběry zdarma (pokud už je nemají v rámci účtu) a během příštího roku by mohli zdarma využívat i všechny vkladomaty zúčastněných bank, tedy bankomaty s vkladovou funkcí.

Pro Air Bank a UniCredit Bank by výsledkem těchto jednání měla být výhodnější výše mezibankovního poplatku, který si banky budou za každou transakci svého klienta v této sdílené síti vzájemně platit.

Zajímavost :  Přepravní kapacita Nord Stream 1 klesla o 40 procent. Důvodem jsou opravy

Za výběry z bankomatu konkurence si totiž jednotlivé banky mezi sebou účtují poplatek, který určují mezinárodní karetní asociace Visa a Mastercard. Podle informací z trhu činí tento poplatek při výběru kartou Visa 15,50 Kč, u karty Mastercard se pohybuje od 16 do 18 korun v závislosti na typu transakce. V případě sdílené sítě si zapojené banky mohou tento poplatek mezi sebou nastavit samy.

Některé banky tyto náklady za své klienty platí, aby jim mohly nabízet „účet zdarma“ včetně výběrů z cizích bankomatů. Takový přístup původně zvolily hlavně novější menší banky, které často ani nemají vlastní síť bankomatů, postupně je následovaly i některé středně velké banky včetně Monety a Raiffeisenbank.

Jiné banky však poplatky za výběry z konkurenčních bankomatů za klienty nehradí. Klienti ČS a ČSOB platí za výběry od konkurence 40 Kč. Klienti KB se základní variantou konta MůjÚčet platí 39 korun (mezi cizí se díky spojené síti nepočítá Moneta). S variantou MůjÚčet Plus, která není automaticky bez měsíčního paušálu, mají zdarma dva výběry z cizích bankomatů za měsíc. Klienti Air Bank platí za výběry u konkurence 35 Kč. UniCredit má u základního účtu Start výběry z cizího bankomatu zdarma, pokud částka dosáhne aspoň dvou tisíc korun.

Zajímavost :  Platby na číslo mobilu: Banky řekly, kdy a kdo je nabídne

Motivací pro sdílení bankomatové sítě bankomatů je vyšší efektivita tohoto byznysu. Banky si mohou snížit své provozní náklady nejen snížením už zmíněných mezibankovních poplatků, ale i tím, že nebudou muset provozovat vlastní bankomat na místě, kde už ho mají konkurenti. Zároveň díky tomu snadněji udrží dostupnost bankomatů v lokalitách, kde by jim kvůli nedostatečné poptávce hrozilo v příštích letech rušení. Čím dál víc lidí si při placení vystačí s kartou, mobilem nebo chytrými hodinkami, takže rozsah bankomatové sítě přestane být tak důležitý jako v minulém desetiletí.

Přistoupením dalších do dvou bank by se současná sdílená síť bankomatů Komerční banky a Monety rozšířila o dalších šest stovek přístrojů. Těžit by z toho mohli zejména klienti UniCredit Bank, která má teď 263 bankomatů, z toho 140 vkladových. Air Bank provozuje 370 bankomatů, z toho 88 s vkladovou funkcí. Sama Komerční banka provozovala na konci loňského roku 860 bankomatů, což přestavuje 15% podíl na trhu a třetí největší síť v tuzemsku po České spořitelně a ČSOB. Současně je Komerční banka jedničkou v počtu vkladomatů – na konci roku jich měla 502, aktuálně už 520. Moneta má v současnosti celkem 560 bankomatů, z toho 186 je vkladových.

Komerční banka se už o širší sdílení pokusila dříve. „Na půdě České bankovní asociace jsme se před časem snažili otevřít tuto debatu mezi bankami, reakce byla vlažná. Jejím výsledkem byla jen dohoda s Monetou,“ vysvětlil Pavel Zúbek, mluvčí KB. O tom, že o evropském trendu sdílení bankomatů začínají uvažovat i tuzemské banky, psal web Peníze.cz loni na podzim.

Zajímavost :  OBRAZEM: Tornádo před rokem srovnalo část moravských obcí se zemí. Zničilo domy, auta i haly

ČSOB, Fio nebo Oberbank připojení ke společné síti zatím odmítají, jejich vyjádření jsme přinesli před týdnem. Méně jasně odpověděli zástupci České spořitelny nebo Raiffeisenbank.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |