Komodity zlevňují, i tak jsou letos spíše „v plusu“. Pod tlakem je stavebnictví

„Během července jsme se na komoditních trzích dočkali pokračování ve stabilizaci, která začala již v červnu. Zajímavé poklesy jsme viděli na zemědělských komoditách jako kukuřici, bavlně, palmovém oleji nebo řezivu. Klesaly také některé energetické komodity včetně ropy. Další desítky procent pak opět přidaly ceny plynu,“ řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Ceny ropy podle něj klesly poté, co Čína zavedla další restrikce pohybu a investoři zároveň začínají počítat s variantou recese.

„Ta by mohla výrazně zpomalit ekonomickou expanzi a tím pádem také poptávku po ropě. Cena severomořské ropy Brent od začátku roku vzrostla ze 74,72 dolaru o 36 procent na 101,60 dolaru za barel,“ uvedl Hájek. Pro Evropu je však podle něj mnohem zásadnější cena plynu, která jen v červenci vzrostla o dalších více než 30 procent. „Důvodem byly obavy z úplného zastavení toků z Ruska. Dodávky do Německa přes Nord Stream 1 skutečně výrazně slábnou i po plánované údržbě turbíny,“ řekl Hájek.

Kombinace silnějšího amerického dolaru, obav z recese a uvolnění napětí kolem dodávek z Ruska a Ukrajiny, pomohly podle něj naopak k poklesu cen některých zemědělských komodit. „V dalších měsících by měl podobný trend pokračovat, ale v důsledku nižší averze k riziku na finančních trzích by mohl oslabovat výrazněji také americký dolar. To by mohlo ceny komodit udržet výše,“ dodal.

Zajímavost :  Aerolinky KLM ruší na léto až 20 letů denně. Důvodem je nedostatek zaměstnanců

Výrazný nárůst hypotečních sazeb, cen stavebního materiálu a práce podle něj dostává pod tlak celý sektor stavebnictví. Ve Spojených státech se používá ke konstrukci rodinných domů především řezivo, jehož cena na americké burze od začátku roku klesla o 39,2 procenta.

„Cena zlata za prvních sedm měsíců letošního roku klesla o 1,6 procenta na 1770 dolarů za troyskou unci. V korunovém vyjádření zlato o 7,5 procenta posílilo. Stříbro oslabilo o jedenáct procent na 20,36 dolaru za unci. Palladium od začátku roku posílilo o pětinu na 2191 dolarů, platina naopak o pět procent oslabila na 904 dolarů,“ upozornil analytik společnosti Golden Gate Pavel Ryba.

Zajímavost :  Vize budoucnosti má podle Mastercard společného jmenovatele: jednodušší platby

Celý článek zde