Koncesionářské poplatky by se mohly valorizovat, shodla se koalice

Praha – Koncesionářské poplatky by se měly při dosažení určité míry inflace valorizovat. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes novinářům při příchodu na jednání vlády řekl, že v koalici je na tom shoda. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) ohledně mechanismu konkrétní nebyl, komplexní návrh chce představit v řádu týdnů.

Koalice původně počítala s tím, že se koncesionářský televizní poplatek od začátku roku 2025 pravděpodobně zvýší o 25 korun na 160 korun měsíčně a rozhlasový vzroste o deset korun na 55 korun za měsíc. Počítal s tím návrh takzvané velké mediální novely, který následně prošel meziresortním připomínkovým řízením. S návrhem novely vyjádřily nesouhlas komerční televize či vydavatelské domy.

Zajímavost :  ČSÚ: Většina potravin v dubnu meziměsíčně zdražila, nejvíce jablka

Podle původního návrhu se měl také rozšířit počet plátců, nově by poplatek hradili všichni, kteří disponují jakýmkoliv zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem, tabletem nebo počítačem. U firem by byla nově zavedena platba podle počtu zaměstnanců, podniky do pěti lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny. Návrh za nepřijatelný tehdy označil Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Aktuální vyjádření ministrů naznačuje, že se koalice shodla na jiném mechanismu zvýšení koncesionářských poplatků, než na jednorázovém navýšení příští rok. “Počítá se při dosažení nějaké míry inflace s valorizací,” řekl Výborný. “Je to o dlouhodobé stabilitě, abychom se nemuseli do budoucna vždycky vracet k debatě nad tím, jakým způsobem případně zvyšovat koncesionářský poplatek. Proto by tam mechanismus měl být ukotven,” dodal ministr.

Zajímavost :  Niku Macinskou roky zneužíval její biologický otec. „Nedokázala jsem se...

Baxa nechtěl konkrétní podobu aktualizovaného návrhu komentovat. “Mohu potvrdit to, že neustupujeme od návrhu, aby došlo k nějakému zvýšení koncesionářských poplatků. Návrh potom představíme,” řekl. Dodal, že by tomu tak mělo být v příštích týdnech. Televizní poplatek se nezvyšoval od roku 2008 a rozhlasový od roku 2005.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  E.ON zlevnil energie s fixací, od května sníží ceny plynu i klientům bez závazku

Doporučujeme ke čtení také :