Kongres USA schválil balík 280 mld. USD na podporu výroby čipů a výzkumu

Washington – Americký Kongres schválil balík 280 miliard dolarů (6,8 bilionu Kč) na podporu výrobců čipů a vědeckého výzkumu. Cílem je ve vytvořit v USA více pracovních míst a zvýšit konkurenceschopnost země vůči Číně. Po Senátu dnes zákon schválila Sněmovna reprezentantů poměrem hlasů 243 ku 187. Pro zákon hlasovaly více než dvě desítky republikánů a nyní ho dostane k podpisu prezident Joe Biden, napsala agentura AP.

Uvolní se tak přes 52 miliard dolarů ve formě grantů a dalších pobídek pro polovodičový průmysl. Zákon počítá též s daňovou úlevou 25 procent pro společnosti, které investují do závodů na výrobu čipů v USA. Zákon dále vyzývá ke zvýšení výdajů na různé výzkumné programy, které by v průběhu deseti let dosáhly celkové výše přibližně 200 miliard dolarů, uvedl Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).

Zajímavost :  Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne zlevnily o více než 30 haléřů

„Moje výzva zní: nechte politiku stranou. Prosaďte to,“ řekl Biden před hlasováním a dodal, že zákon Spojeným státům poskytne „nejen schopnost konkurovat Číně do budoucna, ale také umožní vést svět a zvítězit v ekonomické soutěži 21. století“.

Vedení Republikánské strany ve Sněmovně reprezentantů doporučilo hlasovat proti návrhu zákona, neboť má poskytnout obrovské dotace a daňové úlevy „odvětví, které další vládní příděly nepotřebuje“.

Někteří republikáni ovšem považovali přijetí zákona za důležité pro národní bezpečnost, například Mike McCaul ze zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů. Odvětví polovodičů v USA si podle něj zaslouží ochranu. Dodal, že pokud jde o nejmodernější čipy, jsou USA příliš závislé na Tchaj-wanu. To by se podle něj mohlo projevit jako slabina, pokud by se Čína pokusila ostrovní stát, který označuje za separatistickou provincii, ovládnout.

Zajímavost :  V SaS hovoria o konci Matoviča, Heger predkladá pravidlá pre koaličnú radu

Mnozí zákonodárci uvedli, že za normálních okolností by vysoké dotace pro soukromé podniky nepodpořili. Připomněli však, že Čína a Evropská unie poskytly svým čipovým společnostem miliardové pobídky, napsala agentura Reuters.

Celý článek zde |