Koruna je k dolaru vlivem eura nejníže od května 2020, pražská burza rostla

Praha – Česká měna k euru dál stagnuje, proti předsvátečnímu pondělnímu závěru dnes oslabila o haléř na 24,76 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna oslabila, spolu s eurem, na 24,35 Kč/USD dnes zakončila se ztrátou víc než 60 haléřů na nejslabší úrovni od května 2020. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza dnes po předchozích čtyřech dnech poklesů posílila. Index PX zpevnil o 0,62 procenta na 1220,08 bodu. K růstu mu pomohly především akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z dat o obchodování na webu burzy. Koruna dnes stagnovala vůči euru a oslabila k dolaru.

Koruna se drží u 24,76 Kč/EUR, k dolaru je vlivem eura nejníže od května 2020

„Kurz koruny vůči euru se proti pondělnímu podvečeru nezměnil,“ podotkl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. Oslabení české měny vůči dolaru je podle něj dáno především obchodováním během státních svátků v minulých dvou dnech. Euro vůči dolaru spadlo během úterka a středy na dvacetileté minimum, protože rostoucí ceny energií a jejich možný nedostatek vyvolává obavy z recese a energetické krize v eurozóně.

Zajímavost :  Poptávka po zlatě se v pololetí zvýšila o 12 procent na 2189 tun

Intervence České národní banky (ČNB) proti oslabení koruny pokračují i po obměně bankovní rady na začátku července, uvedl ekonom Komerční banky Jaromír Gec. „Na základě dnes zveřejněné desetidenní bilance ČNB ze závěru června odhadujeme, že tuzemská centrální banka mohla na obranu koruny před oslabením za celý červen vynaložit zhruba pět miliard eur,“ napsal. V květnu to mohlo být zhruba 2,5 miliardy eur, dodal.

Pražská burza dnes zamířila o 0,62 procenta vzhůru, pomohl jí k tomu ČEZ

Z deseti emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX dnes sedm uzavřelo obchodování ve ztrátě. Nejvýrazněji ztrácela dvojice rakouských finančních titulů VIG a Erste Bank. Akcie pojišťovny VIG oslabily o 2,19 procenta na 535 Kč a cenné papíry bankovní skupiny Erste odevzdaly dvě procenta na závěrečných 579,20 koruny.

Zajímavost :  ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem české firmy z oblasti jaderné energetiky...

Ztrácely i další dva bankovní tituly obchodované na pražské burze. Emise Komerční banky oslabila o 1,38 procenta a akcie Monety zlevnily o 0,35 procenta.

Akcie ČEZ uzavřely s cenou 1009 Kč, která byla o 7,91 procenta vyšší než při ranním otevření burzy. „Akcie energetické společnosti reagují na zprávy, že Evropský parlament podpořil zařazení jádra mezi udržitelné zdroje,“ uvedl analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Dařilo se rovněž cenným papírům zbrojovky Colt CZ a společnosti Philip Morris ČR. Emise Coltu si připsala 4,46 procenta, akcie výrobce cigaret Philip Morris zpevnily o 0,62 procenta.

Koruna dnes stagnovala vůči jednotné evropské měně a významně oslabila k dolaru. Kolem dnešních 17:00 se obchodovala v kurzu 24,76 Kč/EUR, a byla tak o haléř slabší než při posledním závěru. Vůči dolaru si koruna pohoršila o 61 haléřů na 24,35 Kč/USD, což je její nejhorší závěr od předloňského května. Vyplývá to z dat serveru Patria Online.

Zajímavost :  Akcie na pražské burze během týdne posílily o 1,1 procenta

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,75 24,76
Kč/USD 23,74 24,35

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde |