Koruna oslabila a smazala většinu týdenních zisků vůči euru

Praha – Česká měna dnes oslabila, a smazala tak většinu zisků k euru za tento týden. Koruna si k 17:00 pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o 18 haléřů na 24,40 Kč/EUR a k dolaru o 16 haléřů na 21,50 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza potřetí v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,56 procenta na 1418,01 bodu.

Koruna k euru zhruba od konce loňského listopadu, kdy byla ještě na kurzu 25,74 Kč/EUR, postupně posiluje. Od té doby se dostala až na čtvrtečních 24,22 Kč/EUR, což byla nejsilnější hodnota od léta roku 2011. Dnešní oslabení ale část posledních zisků umazalo. „Na trzích dnes panovala pesimistická nálada, averze investorů k riziku narůstala,“ komentoval dnešní vývoj analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Pražská burza dnes potřetí v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,56 procenta na 1418,01 bodu. Nedařilo se zejména akciím bankovní skupiny Erste. Výraznějšímu poklesu indexu naopak bránila banka Moneta. Vyplývá z údajů na burzovním webu. Koruna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Zajímavost :  Britská ekonomika se v listopadu dostala nad úroveň před pandemií

Na pražské burze se dnes podle makléře Fio banky Josefa Dudka negativně projevily silné výprodeje na zahraničních trzích. „Největší zobchodovaný objem u jednotlivých titulů se dnes přesunul ke Komerční bance, když činil 169 milionů Kč,“ doplnil Dudek. Akcie Komerční banky oslabily o 0,31 procenta.

Se ztrátou uzavřelo dnešní obchodování šest z 11 hlavních titulů, ovlivňujících hodnotu indexu PX. Další tři emise stagnovaly a pouze dvě rostly.

Nejvýraznější ztrátu utrpěly akcie rakouské Erste Bank. Jejich cena klesla o 1,57 procenta na 1033,50 koruny.

Nedařilo se ani emisím kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris ČR nebo technologické společnosti Avast. Cenné papíry Philip Morris odepsaly 0,83 procenta na 16.640 Kč. Akcie Avastu uzavřely obchodování s kurzem 173,70 koruny, o 0,74 procenta níž než při ranním zahájení.

Naopak růst dnes zaznamenaly emise Moneta Money Bank a telekomunikační firmy O2. Akcie Monety zpevnily o třetinu procenta na 92,50 Kč. Cenné papíry O2 zdražily na 269 Kč, což představovalo nárůst o 0,19 procenta.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,22

24,40

Kč/USD

21,34

21,50

Zajímavost :  Statistici dnes zveřejnění, jak se českému maloobchodu dařilo v říjnu

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 1,8 procenta

Akcie na pražské burze během třetího letošního týdne oslabily. Index PX klesl o 1,8 procenta na 1418 bodů. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Největší pokles postihl cenné papíry bankovní skupiny Erste, největší růst zaznamenaly akcie České zbrojovky. V předchozím týdnu akcie vzrostly o 1,2 procenta.

„Index PX tak zaznamenal první ztrátový týden tohoto roku. První dva dny sice posiloval, a vylepšil tak své dlouholeté maximum, zbytek týdne ale především kvůli oslabování finančních firem ztrácel. Od úterního závěru index poklesl o více než 2,3 procenta a zakončil jen mírně nad letošním minimem,“ popsal vývoj analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. Šlo o první týdenní ztrátu po předchozích čtyřech rostoucích týdnech v řadě, doplnil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Indexem během týdne nejvíce hýbaly akcie banky Erste. V pondělí a v úterý hlavně díky nim rostl, poté oslaboval. V úterý se cena akcií rakouské banky během dne díky aktivitě většího kupce dostala i nad 1100 korun, další dny ale jejich cena klesala. Celkem Erste odepsala 3,77 procenta na 1033,50 koruny. Nedařilo se ani akciím Komerční banky. Dařilo se naopak České zbrojovce. V pondělí bylo zveřejněno pozitivně laděné investiční doporučení od domácí finanční instituce a investoři na to zareagovali zvýšením poptávky.

Zajímavost :  Mám vybaviť lepšiu sadzbu hypotéky teraz alebo počkať? Úroky pôjdu nahor (odpovede)

Reklama

Celý článek zde |