Koruna oslabovala k oběma hlavním světovým měnám, pražská burza stagnovala

Praha – Česká měna ve čtvrtek oslabovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si koruna ve srovnání se středečním závěrem pohoršila o čtyři haléře na 24,69 Kč/EUR. K dolaru pak klesla o 21 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 23,18 Kč/USD.

Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová uvedla, že z pohledu České národní banky (ČNB) se to zásadní odehrálo ve středu, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové členy bankovní rady. Ve stávajícím složení se rada sejde ještě v červnu, kdy podle analytiků pravděpodobně zvýší úrokové sazby.

„Ve druhé polovině roku ale pravděpodobně přijde dupnutí na brzdu a zpomalení, nebo dokonce zastavení růstu sazeb. Koruna v té době může dočasně slábnout proti euru, protože Evropská centrální banka (ECB) pravděpodobně v té době začne zvyšovat úrokové sazby,“ dodala Šichtařová.

Zajímavost :  Škoda Group prodala Škodě Auto práva ke značce

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala. Index PX uzavřel se zanedbatelným rozdílem oproti středě na hodnotě 1345,07 bodu. Dařilo se akciím energetické společnosti ČEZ, naopak bankovní tituly ztrácely. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Z deseti emisí ovlivňujících hodnotu indexu čtyři uzavřely obchodování se ziskem. Nejvýrazněji si polepšily akcie skupiny ČEZ, které zdražily o 1,67 procenta na 1216 korun za kus.

Dařilo se také cenným papírům společností Philip Morris ČR a Photon Energy. Emise výrobce cigaret Philip Morris posílila o necelé procento, akcie Photon Energy zpevnily o 0,69 procenta.

Zajímavost :  Nový trojský kůň dokáže z telefonů s Androidem ukrást stovky dolarů ročně

Naopak pokles postihl cenné papíry provozovatele farmaceutického řetězce Pilulka Lékárny. Jeho akcie oslabily o 3,7 procenta na 1040 Kč.

Výraznější vliv na vývoj burzovního indexu ale měl pokles trojice bankovních titulů. Cenné papíry bankovní skupiny Erste zlevnily o 1,33 procenta na 726,20 Kč. Emise Komerční banky oslabily o 0,41 procenta a cenné papíry Monety odepsaly 0,63 procenta.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Čtvrtek kolem 17:00

Kč/EUR

24,65

24,69

Kč/USD

22,97

23,18

Zdroj: Patria Online

Celý článek zde |