Koruna posílila pod 25,20 Kč/EUR a je tak nejsilnější od konce února 2020

Praha – Koruna dnes poprvé od příchodu pandemie posílila pod hranici 25,20 Kč za euro a je tak nejsilnější od konce února 2020. ČTK to dnes řekl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Za posílením české měny stála podle něj vyšší než očekávaná říjnová inflace, která opět zvýšila sázky trhu na růst sazeb České národní banky.

„Se sestavením vlády odpadá politické riziko a investoři se nyní opět začínají dívat na výrazný rozdíl v sazbách v ČR a v eurozóně. Vyšší sazby tak ženou korunu nahoru, přičemž ČNB do konce roku sazby ještě zvýší, nejpravděpodobněji o půl procentního bodu na 3,25 procenta,“ uvedl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Zajímavost :  Havlíček chce v pondělí vládě předložit konečný návrh programů podpory

Vzhledem ke zveřejněné nad očekávání vysoké inflaci a k proklamacím členů rady ČNB, že zvyšování úrokových sazeb z minulého týdne nemuselo být poslední, se dá očekávat, že ČNB bude na akcelerující inflaci dále reagovat, dodal makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Koruna podle něj posiluje kvůli očekávání trhu, že v budoucnu budou úrokové míry v ČR natolik vysoké, že zvýší zájem zahraničních investorů o korunu a korunová aktiva.

Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012.

Zajímavost :  Růst ekonomiky Evropské unie bude zřejmě rychlejší, než se původně čekalo

Bankovní rada ČNB 4. listopadu skokově zvýšila základní úrokovou sazbu, a to o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta, což je nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Jde o nejvyšší úroveň základní sazby ČNB od prosince 2008. Analytici přitom očekávali zvýšení sazeb o 0,5 až 0,75 bodu.

Stanovením základní úrokové sazby centrální banka ovlivňuje vývoj úrokových sazeb v ekonomice. Výše úrokových sazeb ČNB je také jedním z faktorů, které ovlivňují kurz koruny vůči cizím měnám.

Reklama

Zajímavost :  Ako zachytenie prvej čiernej diery. Česi hlásia míľnik v chémii

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO