Koruna se krátce dostala k euru pod 25 Kč, kde byla naposled před epidemií

Praha – Česká měna se v pátek podle dat agentury Bloomberg krátce dostala k euru pod hranici 25 korun, kde byl kurz naposledy loni v únoru před začátkem epidemie nemoci covid-19 v Česku. Kurz ale následně opět vystoupal nad 25 korun.

„Koruna posiluje zejména z důvodu razantního zvyšování základní úrokové sazby České národní banky. Ta zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů. Zvyšuje totiž úročení korunových aktiv,“ uvedl k dnešnímu posílení koruny analytik Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o jeden procentní bod na 3,75 procenta.

Zajímavost :  Omikron už ovládol New York, Dánsko varuje pred najhoršou fázou pandémie

Od středečního zvýšení základní úrokové sazby česká měna podle údajů serveru Patria Online ve středu i čtvrtek posilovala k euru. Už ve středu se dostala na kurz 25,11 Kč/EUR a ve čtvrtek na 25,09 Kč/EUR, což byla nejsilnější úroveň od konce února 2020. Pod 25 korunami za euro byl kurz podle Patrie naposledy 19. února 2020, kdy činil 24,96 Kč/EUR. Dnes podle Bloombergu krátce zpevnila na 24,972.

Zajímavost :  Listopadová inflace byla výrazně vyšší, než odhadovala ČNB

Reklama

Celý článek zde |