Koruna si polepšila k euru a smazala ztráty vůči dolaru, pražská burza vzrostla

Praha – Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám. Pražská burza dnes pokračovala v růstu, ke kterému se vrátila ve čtvrtek po státních svátcích.

Koruna si dnes polepšila k euru a smazala i část ztrát vůči dolaru

Vůči euru zpevnila o 11 haléřů na 24,65 Kč/EUR a k dolaru o 12 haléřů na 24,23 Kč/USD. Vyplývá to z dat serveru Patria Online.

Koruna dnes smazala část svých ztrát ze čtvrtka, kdy se vůči dolaru dostala na nejslabší úroveň od května 2020. Podle analytiků pokles souvisel s oslabením jednotné evropské měny vůči dolaru na dvacetileté minimum.

Ve prospěch koruny intervenuje Česká národní banka. Podle analytiků v květnu ze svých devizových rezerv vynaložila na obranu koruny před oslabením téměř 3,5 miliardy eur (86 miliard Kč), což byl nejvyšší objem intervencí od ukončení kurzového závazku v roce 2017.

Zajímavost :  Počet nezaměstnaných ve srovnání s červnem vzrostl o dvě desetiny procentního bodu...

„Ještě větší byl objem intervencí podle nás v červnu. Ve čtvrtek zveřejněná desetidenní bilance ČNB ze závěru června indikuje, že tuzemská centrální banka mohla za celý měsíc intervenovat ve výši více než pět miliard,“ uvedl dnes ekonom Jaromír Gec z Komerční banky.

Pražská burza podruhé po sobě vzrostla, dnes o 0,87 procenta

Index PX stoupl o 0,87 procenta na 1230,72 bodu. Víc než 3,5 procenta přidaly akcie Erste Bank, klesly cenné papíry Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna zpevnila k euru i dolaru.

„Pražská burza uzavřela týden dalším růstem,“ uvedl makléř Fio banky David Brzek. Ve zkráceném obchodním týdnu si podle něj index PX připsal růst lehce přes jedno procento.

Zajímavost :  Francouzská premiérka vyzvala opozici, aby byla otevřená hledání kompromisů

Erste Bank dnes těžila z nárůstu bankovního sektoru v Evropě, podotkl Brzek. Akcie banky si tak polepšily o 3,59 procenta na rovných 600 korun. Vzhůru šly také cenné papíry Moneta Money Bank o 0,94 procenta na 86 korun. Akcie Komerční banky naopak oslabily o 0,31 procenta na 639 korun.

Cenné papíry ČEZ podle Brzka v úvodu dne posilovaly až k hranici 1060 korun a navazovaly tak na čtvrteční silný růst, postupně však o své zisky přišly. Zakončily den slabší o 0,20 procenta na 1007 korunách. „Potvrzuje se, že volatilita u titulu bude nadále poměrně vysoká,“ poznamenal makléř.

Čtvrteční výkonnost potvrdily akcie zbrojařské firmy Colt CZ Group. Posílily o 2,6 procenta na 553 korun.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde |