Koruna stagnovala k euru a vůči dolaru oslabila, pražská burza rostla

Praha – Koruna dnes stejně jako v předchozích dnech stagnovala k euru, kurz okolo 17:00 zůstal na 24,73 Kč/EUR. K dolaru česká měna oproti předchozímu závěru oslabila o sedm haléřů na 23,64 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza v závěru týdne rostla, index PX dnes posílil o 0,32 procenta na 1290,67 bodu. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Koruna i dnes stagnovala k euru, vůči dolaru oslabila

Kurz koruny se v posledních dnech mění jen minimálně, podle analytiků je to i díky devizovým intervencím České národní banky.

„Stabilita, která je poslední dobou na kurzu patrná, zřejmě souvisí s devizovými intervencemi ČNB. Na základě zveřejněné dekádní bilance ČNB odhadujeme, že od 11. května do 10. června již mohlo být na obranu koruny vynaloženo více než pět miliard eur, tedy přibližně tři procenta celkových devizových rezerv ČNB,“ uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Podle vyjádření členů stávající bankovní rady může být banka na trhu aktivní až do konce června, další postup bude záležet na rozhodnutí nově jmenovaných členů bankovní rady, dodala.

Zajímavost :  Alza reaguje na hrozbu krízy. Nepredlžuje kontrakty, ľudia strácajú prácu

Bankovní rada centrální banky bude příští týden rozhodovat o nastavení úrokových sazeb, sejde se naposledy v nynějším složení. Podle končícího guvernéra Jiřího Rusnoka centrální banka 22. června zřejmě zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu či ještě víc. Důvodem je nadále rostoucí inflace, která v květnu dosáhla 16 procent.

Pražská burza v závěru týdne rostla, pomohly jí akcie Erste Bank

Pomohly mu především akcie finančního sektoru, dařilo se hlavně Erste Bank. Naopak v červeném skončila elektrárenská společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla vysoká.

Zajímavost :  Musk varoval, že by mohl odstoupit od smlouvy o převzetí Twitteru

Celkový objem obchodů na pražském trhu díky závěrečné aukci přesáhl 1,1 miliardy korun. „Stalo se tak poté, co dnešek byl efektivním dnem pro rebalanci indexů CECE a PX,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Erste Bank částečně korigovala čtvrteční pokles, když dnes zhodnotila o 2,91 procenta na 672 korun. Cenné papíry Komerční banky zdražily o 1,21 procenta na 669 korun. Moneta Money Bank si polepšila o 0,13 procenta na 77,10 koruny a pojišťovna VIG o 0,73 procenta na 554 korun.

Akcie ČEZ dnes obstaraly více než polovinu celkového objemu obchodů na pražské burze. Zároveň odepsaly 1,51 procenta na 1177 korun.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde |