Koruna získala k euru 17 haléřů, zpevnila i vůči dolaru

Praha – Koruna v úterý posílila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 24,44 Kč/EUR a za 24,32 Kč/USD. Vůči jednotné evropské měně získala proti pondělnímu závěru 17 haléřů a vůči dolaru si polepšila o devět haléřů. Vyplývá to z dat serveru Patria Online. Pražská burza po pondělní stagnaci mírně poklesla.

Regionální měny zůstávaly podle Jany Steckerové z Komerční banky i v úterý pod vlivem negativního sentimentu vyvolaného obavami z déletrvajícího přerušení dodávek plynu do Evropy. „Jedinou stálicí v regionu byla česká koruna, kterou udržuje stabilní přítomnost České národní banky na devizovém trhu. Kurz byl tak víceméně po celý den přibitý k hladině 24,60 Kč/EUR. V odpoledních hodinách pak posílil,“ podotkla.

Podle analytika společnosti Purple Trading Jaroslava Tupého se koruna připravuje na středeční zveřejnění inflace za červen, která by podle předpokladu měla dále růst a zřejmě přesáhnout 17 procent. Míní, že trh tak spoléhá na to, že takto vysoká hodnota inflace donutí bankovní radu v novém složení přece jen sáhnout po dalším navýšení základní úrokové sazby, případně oznámit, že je bude zvedat na dalším zasedání.

Zajímavost :  EK: Růst ekonomiky EU v příštím roce zpomalí, i v Česku růst hospodářství vzroste méně

Burzovní index PX v úterý klesl o 0,18 procenta na 1229,39 bodu. Ztrácely emise Komerční banky a Erste Bank, naopak posílily akcie ČEZ a Moneta Money Bank. Vyplývá to z informací na webu burzy a vyjádření analytiků.

Druhý den v řadě zaznamenal index PX podle analytiků jen minimální změny. „Stejně jako včera (v pondělí) se většinu dne jeho hodnoty pohybovaly v poměrně úzkém pásmu kolem včerejšího (pondělního) závěru, a to střídavě v plusu i minusu. Dolů index táhlo především oslabování Komerční banky a Erste, druhým směrem naopak mířily akcie skupiny ČEZ,“ uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zajímavost :  Satirik Šenderovič: V Rusku máme bližšie k Turkménsku ako k Slovensku

Cenné papíry ČEZ navýšily pondělní zisky a posílily o 1,86 procenta na 1039 korun. Akcie Monety vzrostly o 0,23 procenta na 85,70 koruny. Komerční banka (KB) uzavřela o 2,62 procenta níže a její akcie se prodávaly za 631,50 koruny. KB podle Boháče uzavřela nejníže za rok a půl. Ztratila i Erste, jejíž cenné papíry odepsaly 0,34 procenta na 589,80 koruny.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde |