Koruna zpevnila pod 25,30 Kč/EUR, je nejsilnější od loňského 5. března

Praha – Česká měna dál posiluje. Dnes dopoledne zpevnila proti čtvrtečnímu závěru o sedm haléřů na 25,29 Kč/EUR, což je nejsilnější úroveň od loňského 5. března. Tehdy se v Česku pátým dnem šířila epidemie koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. K prolomení psychologické hranice 25,30 Kč/EUR přispěla podle ekonoma Lukáše Kovandy z Národní ekonomické rady vlády analýza největší americké banky JP Morgan Chase, která korunu doporučuje k nákupu. Sílící koruna zlevňuje Čechům elektroniku a třeba také dovolenou, připomněl. K dolaru dnes od rána koruna zpevnila o pět haléřů na 20,79 Kč/USD.

Banka JP Morgan Chase podle Kovandy věří v další solidní výkonnost české měny. V analýze, kterou dnes zveřejnila, doporučuje, aby česká měna v portfoliu měla významnější postavení, než je běžné. “Jedná se de facto o doporučení k nákupu,” dodal Kovanda. Podle americké banky by se mělo dařit obecněji i dalším měnám rozvíjejících se ekonomik, zvláště ty by měly profitovat z postpandemického ekonomického zotavení a také z růstu cen surovin.

Zajímavost :  Milionárska daň, televízor pre Szabóa a blázniví zaľudia (týždeň Petra Schutza)

Koruna od začátku dubna, kdy se obchodovala za 26,11 Kč/EUR, zpevnila zhruba o tři procenta. Loni před vypuknutím epidemie nemoci covid-19 se koruna v půlce února obchodovala i za méně než 25 korun za euro. Do půlky března ale ztratila zhruba tři koruny a obchodovala se kolem 27,80 Kč/EUR. Během léta se pak přiblížila hranici 26 korun za euro, podzimní vlna koronaviru ji poslala znovu nad 27 korun.

Zajímavost :  Automobilky: Hutní výrobky kvůli nedostatku zdražují o stovky procent

Kovanda připomněl, že zpevňující koruna je příznivou zprávou pro ty Čechy, kteří se chystají na zahraniční dovolenou. “Například proti turecké liře koruna za poslední rok zpevnila o zhruba 30 procent, což dovolenou v Turecku zlevní. V Turecku sice mají poměrně výraznou inflaci, tak však nestačí kompenzovat propad liry,” zmínil. Posilování koruny vůči dolaru pak zlevňuje Čechům elektroniku, se kterou se obchoduje v dolarech, a zpomaluje také růst cen pohonných hmot, který nastává v důsledku citelného zdražování ropy na světových trzích.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO