Kupka: Od února půjde žádat o změnu v registru vozidel on-line

Praha – Od února by mohli lidé žádající o změnu v registru vozidel podávat tyto žádosti on-line. Přes Portál dopravy bude možné požádat o převod auta na jinou osobu, registraci vozu nebo o vydání další registrační značky na nosič kol. Systém bude zpočátku dostupný pro fyzické osoby, později během roku i pro firmy. Na dnešním semináři Hospodářské komory to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Z Portálu dopravy už jsou dostupné služby spojené s dopravou, jako je kontrola tachometru, informace o vlastněném vozidle, dálniční známky, možnost e-podání žádostí o výměnu řidičského průkazu z důvodu krádeže, ztráty či změny osobních údajů, předvyplnění žádosti změn v registru vozidel a nově nemusí mít řidiči v České republice u sebe řidičský ani technický průkaz.

Zajímavost :  Prodej nových osobních aut v lednu meziročně stoupl na 20.361 vozů

“Nyní chceme umožnit online udělení plných mocí, díky kterému půjde mnoho úkonů řešit elektronicky. Naším cílem je, aby šlo veškerou administrativu okolo prodeje, koupě a registrace auta vyřídit plně digitálně,“ uvedl Kupka.

Digitalizace převodů vozů by podle generální ředitelky Aures Holdings Karolíny Topolové ještě více přispěla k zefektivnění obchodování na sekundárním automobilovém trhu, k většímu komfortu zákazníků i k úsporám státního rozpočtu. “Náklady a pracnost převodů jsou obrovské. Ušetří se tuny papíru. Digitalizace zefektivní obchodování na sekundárním automobilovém trhu,“ dodala Topolová.

Dosavadní klíčovou změnou pro finanční instituce bylo podle České leasingové a finanční asociace upuštění od záměru zrušit existenci rodných čísel v dokladech totožnosti. “Velkým přínosem pro řidiče pak bylo zrušení povinnosti absolvovat evidenční kontrolu na STK při přepisu vlastníka vozidla po řádném ukončení smlouvy o financování. Zrušení zbytečného úkonu odlehčilo přeplněné STK a řidičům ušetří nejen poplatky, ale i tisíce hodin času strávených na STK každý rok,” dodala předsedkyně představenstva asociace Jana Hanušová.

Zajímavost :  Zadlužení EU se loni ve třetím čtvrtletí dál snižovalo a kleslo...

V Česku je registrovaných přes 6,5 milionu osobních aut. Z toho zhruba tři čtvrtě milionu změní každý rok majitele.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO