Kurz koruny se blíží 25 Kč/USD, pražská burza oslabila

Praha – Česká měna se k dolaru propadla na nejslabší úroveň za více než dva roky. Pražská burza dnes počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,68 procenta na 1188,01 bodu.

Koruna je vůči dolaru nejslabší za více než dva roky, kurz se blíží 25 Kč/USD

Za jeden den oslabila koruna vůči měně USA k dnešním 17:00 oproti předchozímu závěru o 30 haléřů na 24,95 Kč/USD. Vyšší než dnes byl kurz koruny k dolaru naposledy na konci května roku 2020. K euru si koruna také pohoršila, ale pouze o dva haléře na 24,65 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Za propadem stojí podle analytiků vývoj kurzu dolaru k euru, ovlivněný vývojem v Rusku. „Finanční trhy dnes ráno ovlivnila zpráva o částečné mobilizaci v Rusku, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin. Tato eskalace geopolitického rizika pomohla americkému dolaru proti euru na nejsilnější hodnotu za posledních 20 let, když se kurz dostal až k 0,9885 USD/EUR,“ sdělil analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

„Na silnější americkou měnu reagovaly středoevropské měny oslabováním,“ doplnil Vejmělek. Oslabování bude zřejmě pokračovat. „Koruna má dál tendenci ztrácet, a to zvláště proti postupujícímu dolaru,“ uvedl analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. Kurzy dnes ještě může ovlivnit rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o nastavení měnové politiky.

Kurz koruny k dolaru v posledních měsících značně kolísal. Na přelomu června a července česká měna vůči americké prudce oslabila z 23,36 Kč/USD až na 24,51 Kč/USD. Poté kurz zase začátkem srpna klesl na 23,58 Kč/USD, ale na přelomu srpna a září už byl až kolem 24,80 Kč/USD.

Částečná ruská mobilizace ovlivnila i obchodování na pražské burze

Ztrátu zaznamenaly všechny hlavní emise s výjimkou Kofoly. Nejvíce ztrácely akcie banky Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru oslabila o dva haléře, na dolar ztratila 30 haléřů.

Dnešní obchodování uzavřelo se ztrátou devět z deseti titulů ovlivňujících index PX. Na výsledku se negativně projevila především zpráva o částečné mobilizaci v Rusku, uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Ruský prezident Vladimir Putin ve svém ranním projevu vyhlásil částečnou mobilizaci, která by se mohla týkat až 300.000 rezervistů, a podpořil plán připojit části Ukrajiny k Rusku.

Nejvýraznější ztrátu utrpěly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena klesla o 3,15 procenta na 615 korun.

Nedařilo se ani dalším dvěma bankovním titulům, se kterými se na pražské burze obchoduje. Akcie Monety zlevnily o 2,1 procenta a emise Komerční banky odepsala 1,4 procenta.

Mimo bankovní sektor se na burze nedařilo ani firmám působícím v energetice. Akcie firmy Photon Energy, která se zaměřuje na stavbu solárních elektráren, odepsaly 2,77 procenta a uzavřely obchodování s cenou 63,20 koruny.

Do minusu zamířily rovněž cenné papíry polostátní energetické společnosti ČEZ. Zlevnily o 1,71 procenta na 920 Kč za kus. „ČEZ zaznamenal pátý ztrátový den v řadě,“ poznamenal analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč. Upozornil, že cena akcií ČEZ je nejnižší za poslední dva týdny.

Dnešnímu výprodeji na pražské burze odolaly pouze akcie nápojářské společnosti Kofola. Posílily o 2,19 procenta na 280 Kč za kus.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,63

24,65

Kč/USD

24,65

24,95

Zdroj: Patria Online

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO