Leopardy pro Česko a Slovensko budou dodány na jaře, uvedl šéf německé zbrojovky Rheinmetall

„Tyto tanky patří spolkové vládě. Může s nimi dělat, co chce,“ zdůraznil Papperger. Rheinmetall podle něj do konce března opraví 29 bitevních tanků Leopard 2A4, které jsou určeny k dodání na Slovensko a do Česka. Mluvčí koncernu mediálnímu domu RND řekl, že těchto 29 tanků bude připraveno v dubnu či květnu.

Německá vláda zorganizovala část své vojenské pomoci Ukrajině jako výměnu s východními partnery v NATO. Tyto země Ukrajině posílají zbraně sovětské výroby a za to mají dostat moderní náhradu z Německa, připomněl magazín.

Šéf Rheinmetallu nedávno vyvolal rozruch výrokem, že oprava leopardů ze skladů koncernu zabere téměř rok. Nyní vysvětlil, že někteří lidé „špatně pochopili důležité věci“. „Mluvil jsem o 22 leopardech, které jsou Rheinmetallu a patří Rheinmetallu. Na tom trvám, ty nebudou hotové před koncem tohoto roku,“ řekl Papperger. Ke stavu této techniky dodal: „Část těchto tanků tu stála deset let s otevřeným poklopem, uvnitř jsou plesnivé.“

VIDEO: Tvrdé boje o Soledar očima ukrajinských vojáků

Video se připravuje …

Mluvčí koncernu k těmto 22 tankům RND řekl, že jejich dodání bude možné na konci tohoto roku nebo počátkem roku příštího. Kromě nich tu bude 29 tanků, na kterých se pracuje pro projekty kruhových výměn, potvrdil. „Tanků Leopard 1 bychom mohli připravit 88,“ dodal mluvčí. Dohromady je podle něj možné dát k dispozici 139 tanků Leopard.

Tanky Leopard dodá Ukrajině i Polsko

Rotu tanků Leopard 2 dodá Ukrajině v rámci mezinárodní koalice také Polsko, uvedl v lednu polský prezident Andrzej Duda. „Ukrajina se musí ubránit. Neubrání se však bez naší podpory,“ uvedl Duda. Ten se v lednu setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který za polské gesto projevil vděčnost. 

„Bude předána rota tanků Leopard v rámci budované koalice. Protože, jak víte, musí být splněna také řada formálních požadavků, udělení souhlasu a tak dále, které jsou zapotřebí, ale především chceme, aby to byla mezinárodní koalice,“ řekl Duda podle televize Polsat.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO