Letiště Praha slaví 85 let. Lidé mohou navštívit i místa, kam se jindy nedostanou

První letadlo přistálo na ruzyňském letišti 5. dubna 1937. Od té doby uplynulo 85 let a letiště chce výročí pořádně oslavit. Ode dneška tak mohou lidé navštívit speciální exkurze a dostat se do míst, kam se normálně nechodí. V Ruzyni se dnes otevírá také interaktivní výstava. Nabídne dokumenty, výstavu uniforem či podcasty s piloty a navigátory.

Historický kryt, třídírna zavazadel nebo hangár, kde se opravují letadla. To jsou místa, kam se návštěvník běžně nedostane. Letiště Václava Havla ale v rámci výročí připravilo speciální prohlídky, které Vás do těchto míst zavedou. K dispozici jsou až do konce dubna.

Součástí oslav je i interaktivní výstava, která zobrazuje historický vývoj letiště a jeho plány do budoucnosti. Ta se dnes otevírá v letištním terminálu č. 2.

Zajímavost :  Nebuď broke: Investování jako náplast na inflaci. Jak se nenachytat a na co si dát pozor
Historická budova letiště. Foto: Letiště Praha

K vidění zde bude i speciální dokument, který kombinuje hrané a komiksové scény či výstava historických a současných uniforem.

Na webu www.letisteslavi85.cz si lidé mohou pustit videa s pamětníky nebo podcasty s bývalými zaměstnanci, pilotem a navigátorem.

Historie a současnost

První pražské letiště se nacházelo ve Kbelích, kam přistávala letadla od září 1920. Brzy ale kapacitně nestačilo. Vláda tehdejšího Československa proto schválila v roce 1929 plán na vybudování nového letiště a stát koupil potřebný pozemek o rozloze 108 hektarů.

V roce 1930 stavitelé zahájili na místě zvaném Dlouhá míle potřebné úpravy terénu. Výstavba skončila 1. března 1937 a už o měsíc později zde přistálo první letadlo.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině online: Prezident Zelenskyj podepsal žádost o vstup Ukrajiny do EU

Provoz v Ruzyni zahájil letoun Douglas DC-2 Československých státních aerolinií, v tentýž den zde přistálo i první zahraniční letadlo.

Při zahájení provozu byla kapacita letiště 250 tisíc cestujících. Jen pro srovnání, v roce 2019 to bylo téměř 18 milionů pasažérů.

Za odbavovací budovu získalo ruzyňské letiště v roce 1937 zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži. Nadčasová hala se na mnoho dalších let stala vzorem pro výstavbu letištních odbavovacích budov po celé Evropě.

Ruzyňské letiště dnes. Foto: Letiště Praha

Letiště, které od roku 2012 nese název po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi, odbavilo vloni téměř 4,5 milionu cestujících. Stále to ale není ani čtvrtina objemu jako před pandemií.

Zajímavost :  Nezaměstnanost v Evropské unii klesla. Česko je stále premiantem

Jana Bartošová

Celý článek zde