Letos bez petard. Praha zakázala silvestrovskou pyrotechniku pod pokutou až 100 tisíc korun

 „Vyhláška upravující používání pyrotechniky na území metropole, byla přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů,“ informoval Magistrát Hlavního města Prahy. 

„Zákaz platí výhradně v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jako jsou například domovy pro seniory nebo veterinární stanice,“ uvedl pražský magistrát s tím, že se omezení nevztahuje na profesionální ohňostroje, které podléhají zákonné povolovací povinnosti. 

Zajímavost :  E.ON od ledna zvýší ceny elektřiny i plynu. Zdražení se nedotkne fixovaných smluv

Opatření na Vánoce a Silvestra: Vláda omezila večírky i sezení v hospodách

Nekoordinované odpalování rachejtlí v minulosti podle ochránců přírody i pražských radních stále více ohrožovalo bezpečnost a zdraví nejen obyvatel metropole, ale také zvířat žijících v Praze.  Porušení zákazu podléhá trestu, kdy je ve správním řízení možné uložit pokutu do 100 tisíc korun, na místě mohou policisté a strážníci uložit pokutu do výše 10 tisíc korun.

„Konkrétně platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením. Dále na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech apod., na zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost,“ vymezil magistrát.

Na stránkách praha.eu je k dispozici interaktivní mapa, kde je možné až na úrovni ulic zjistit, kde zákaz pyrotechniky platí.

Celý článek zde