Litva omezila tranzit dalšího zboží do Kaliningradu

Omezení přepravy dalších druhů zboží do ruské oblasti u Baltského moře podle litevských médií odpovídá sankčnímu balíku EU, který členské státy přijaly 8. dubna v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Tranzit zboží do Kaliningradské oblasti je předmětem diplomatických sporů mezi Moskvou a Vilniusem od poloviny června. Litva minulý měsíc zakázala přes své území do ruské enklávy přepravovat zboží, na které se vztahují protiruské sankce evropského bloku. Rusko omezení tranzitu označuje za blokádu a už dříve Vilnius varovalo, že podnikne tvrdá odvetná opatření.

Zajímavost :  Ministerstvo financí chce v prvním návrhu rozpočtu schodek 295 miliard korun

Litevské ministerstvo zahraničí na svých stránkách podle zpravodajského serveru Delfi zdůraznilo, že pozemní doprava mezi Kaliningradskou oblastí a jiným ruským územím není zablokovaná.

Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku

Video se připravuje …

„Přeprava lidí a zboží, které nepodléhá sankcím EU, pokračuje. Litva na tuto přepravu neuvalila žádné jednostranné, individuální nebo dodatečné sankce,“ uvedlo ministerstvo.

Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov na komunikační platformě Telegram upozornil, že Litva nezavedla nové sankce, pouze vstoupila v platnost dříve schválená unijní opatření. Zároveň ale navrhl, aby Moskva na omezení odpověděla vlastním zákazem.

„Jako odvetné opatření navrhujeme kompletní zákaz pohybu zboží (včetně tranzitního z třetích zemí) mezi třemi pobaltskými státy a Ruskem,“ napsal Alichanov. Toto opatření by ale podle něj neplatilo pro Kaliningrad.

Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává dodávky zboží z Ruska po železnici a po silnici přes litevské území. S ostatními částmi Ruska má ale také námořní spojení. Na konci června se objevily z diplomatických kruhů informace, že představitelé EU směřují ke kompromisní dohodě s Vilniusem s cílem zmírnit spor s Moskvou. Podle zdrojů agentury Reuters ale měla Litva silné výhrady vůči řešení, které by se dalo považovat za ústupek Rusku.

Omezení tranzitu do Kaliningradské oblasti dnes bylo i součástí telefonního hovoru ruského prezidenta Vladimira Putina a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, píše Reuters. Státníci hovořili o „možných společných krocích … v souvislosti s nelegálními restrikcemi na převoz zboží do Kaliningradské oblasti zavedenými Litvou“, uvedl v prohlášení zveřejněném na telegramu Kreml.

Litva s Ruskem kromě Kaliningradu nesousedí, hranice ale sdílí s Běloruskem. Bělorusko je ruským spojencem v konfliktu na Ukrajině; války se přímo neúčastní, poskytlo ale ruským silám k útoku na Ukrajinu své území.

Celý článek zde