Maďarsko se plánuje stát členem Euroasijské rozvojové banky

Podle ministra tak Budapešť získá nové zdroje financování pro aktivity svých firem v Asii. Krok je součástí snahy vlády Viktora Orbána posílit východní vazby a vztahy s Čínou, uvedla agentura Reuters.

EDB založilo v roce 2006 Rusko a Kazachstán. Banka si klade za cíl podporovat v členských zemích ekonomický růst, upevňovat mezi nimi obchodní vazby a podporovat euroasijskou integraci prostřednictvím investic.

“Záměrem toho (připojení k EDB) je otevřít nové možnosti financování pro maďarské firmy a pomoci jim být ještě úspěšnější na euroasijských trzích,” řekl Szijjártó. Dodal také, že maďarská státní banka Eximbank zřídí úvěrový rámec ve výši 170 milionů dolarů (3,8 miliardy Kč) na posílení obchodních vztahů s Kazachstánem.

Maďarsko už je členem Mezinárodní investiční banky (MIB), kterou také vede Rusko a kterou založily někdejší socialistické státy. Členem této instituce je i Česká republika, která ale zvažuje, že z ní vystoupí. Podle kritiků je banka jedním z nástrojů k prosazování ruských zájmů. Hlavní sídlo banky se v roce 2019 přesunulo z Moskvy do Budapešti, což vyvolalo kritiku západních spojenců Maďarska.

Zajímavost :  Většina společností ze Silicon Valley plánuje návrat zaměstnanců na pracoviště...

Maďarsko posiluje také vztahy s Čínou, která buduje železniční spojení mezi Budapeští a Bělehradem. Stavba je součástí čínského projektu One Belt One Road (nová Hedvábná stezka), který má čínským firmám otevřít nové zahraniční trhy.

Peking také plánuje otevřít v maďarské metropoli velký univerzitní kampus, který by se stal první unijní pobočkou univerzity Fudan, která má sídlo v Šanghaji. Agentura Reuters uvádí s odkazem na maďarský investigativní web Direkt36, že Čína kampus bude financovat úvěrem za více než 450 miliard forintů (32,4 miliardy Kč). Maďarsko přispěje 100 miliardami forintů, uvádí Direkt36 a dodává, že náklady na kampus budou vyšší než celková roční částka, jakou vláda v roce 2019 poskytla vysokým školám. Maďarsko v minulosti přimělo k odchodu z Budapešti do Vídně mezinárodní univerzitu, kterou založil miliardář a filantrop maďarského původu George Soros.

Zajímavost :  Zpráva: Asijské akcie v červených číslech, obavy z rekordního počtu úvěrů v Číně

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO