Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech

Tak jako jiné země ve střední a východní Evropě, například Polsko, Česká republika nebo Rumunsko, ani Maďarsko se nechystá v dohledné době přijmout jednotnou evropskou měnu euro. Vláda premiéra Viktora Orbána to na nejbližší období zcela vylučuje, zdůvodňuje to hlavně ztrátou ekonomické suverenity.

Krok maďarské vlády je podobný plánu, který v červnu oznámila vláda v Praze. Ta se chystá firmám od roku 2024 dovolit platby daní v eurech, což státu umožní zvýšit objem výpůjček ve společné evropské měně.

„Pokud je pro firmy technicky jednodušší platit daně v eurech nebo v dolarech, pak je to jednodušší i pro maďarský stát, vzhledem k tomu, že potřeba dovozu prudce vzrostla,“ řekl podle agentury Reuters Gulyás. Dovoz surovin, za které Maďarsko platí v devizách, dříve představoval tři až 3,5 procenta celkového dovozu. Teď už ale představuje 20 až 21 procent.

Zajímavost :  Až půlku spotřeby elektřiny v Německu v pololetí pokryly obnovitelné zdroje

Výrazný vzestup cen zemního plynu na světových trzích v poslední době tlačí na pokles kurzu forintu, protože zhoršuje obchodní bilanci Maďarska. Země je totiž vysoce závislá na dovozu energií, upozorňují analytici i obchodníci se surovinami.

Ministr financí Mihály Varga na facebooku napsal, že možnost platit daně v eurech a dolarech budou mít všechny firmy a že se tím podnikovému sektoru zjednoduší vedení účetnictví. Vláda zajistí, aby daně i nadále proudily do státní pokladny a aby byl státní rozpočet vyrovnaný.

Forint si v letošním roce vede ze všech středoevropských měn nejhůře. Tento měsíc klesl na dosavadní minimum 416,90 forintu za euro, k čemuž přispěly i neshody s Evropskou unií ohledně plateb z fondu obnovy.

Zajímavost :  Britská centrální banka zvýšila úroky nejvýrazněji od roku 1995, očekává recesi

„Podniky by mohly ušetřit na poplatcích za konverzi… vláda tím patrně sleduje i záměr zvýšit devizové rezervy,“ řekl hlavní analytik finančního ústavu K&H Bank Dávid Németh. „I když na podzim už bude existovat dohoda s Bruselem, do konce roku velká část peněz z EU nedorazí. Toto je snadný způsob, jak získat devizy i bez vydávání zahraničních dluhopisů,“ dodal.

Maďarsko má relativně malou, exportně orientovanou ekonomiku. Na jeho území působí výrobní závody velkých německých automobilek, včetně značek Audi a Daimler. Vláda by mohla daně zaplacené v eurech a dolarech využít i na refinancování dluhopisů denominovaných v zahraničních měnách, poznamenal Németh.

„Pokud bude čím dál více účastníků trhu mít možnost používat jen eura, pak se význam forintu sníží,“ řekl Németh. „A to také znamená, že budeme blíž eurozóně, aniž bychom zaváděli euro,“ dodal.

Zajímavost :  Pěstitelé v Ústeckém kraji očekávají podprůměrnou sklizeň chmele, je sucho

Celý článek zde