Málokdo předpovídal raketový růst decentralizovaných financí

V letošním roce mohou decentralizované finance (DeFi) slavit, jelikož zaznamenaly poměrně neočekávaný boom. Aktivita DeFi prudce vzrostla na necelých 11 miliard amerických dolarů a překonala tak Ethereum.

Ethereum hnací silou pro DeFi

Vzhledem k tomu, že většina decentralizovaných aplikací funguje na síti Etherea, bude se při současné poptávce dařit pouze těm nejlikvidnějším a nejpropojenějším protokolům. Síť Etherea se tak stává přetíženou, což se projevuje také na poplatcích.

Když projekt Aragon vydal svou první implementaci hlasování na blockchainu, pohyboval se poplatek v jednotkách centů. Aktuálně je síť Etherea přetížená a poplatek pro držitele tokenu se může vyšplhat až na 30 amerických dolarů.

Nové projekty off-chain

Přetížení sítě Etherea inspirovalo mnoho projektů k vytvoření off-chain hlasování. Než do Etherea 2.0 dorazí škálovatelná verze, je velmi pravděpodobné, že mnoho inovátorů DeFi projektů bude očekávat off-chain systémy.

DeFi projekty dnes patří k nejvýznamnějším uživatelům ethereové sítě. Aby se však mnoha projektům dařilo, potřebují pokrok technologií off-chain a samotného vydání upgrade Ethereum 2.0. Projektům se tak nabídne levnější, rychlejší a efektivnější fungování.

„Pokrok technologií off-chain a samotného Ethereum 2.0 přichází ve velmi důležitém okamžiku pro decentralizované projekty, které potřebují vysokou škálovatelnost.“

Během boomu decentralizovaných financí si nejvyšší pozornost zasloužil token Chainlink a Yearn Finance. V době psaní článku se cena ETH pohybuje okolo 382 USD dle KMC, Chainlink (LINK) se pohybuje na hodnotě okolo 11.30 USD.

Nejvyšší zájem o decentralizované finance během boomu projevily institucionální investoři, alespoň podle výsledků průzkumu, který byl vytvořen společností Fidelity Asset Management v červenci letošního roku.

Závěr

Ethereum můžeme považovat za hnací sílu pro decentralizované finance a podobné projekty, které chtějí fungovat na síti kryptoměny. Decentralizované finance jednoho dne mohou přinést nová řešení, která využijeme během každodenního života.

Zajímavost :  Proč PayPal do svého kryptoměnového businessu nezahrnul také Ripple?

Zdroj Zde