Maloobchodní tržby v únoru klesly o tři procenta, rostly jen eshopy

E-shopy zaznamenaly meziročně o téměř 42 procent vyšší tržby. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický ústav (ČSÚ).

Loni v únoru ještě žádná omezení prodeje neplatila. “Naopak domácnosti se předzásobovaly některými druhy trvanlivých potravin a základních hygienických potřeb,” uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Obchodům s oděvy a obuví klesly letos v únoru ve srovnání s loňským rokem tržby o 69 procent, prodejci sportovních potřeb utržili o 36,5 procenta méně a prodejny s výrobky pro domácnost zaznamenaly pokles o 15,5 procenta. Lidé méně nakupovali i v drogeriích, lékárnách a obchodech s elektronikou.

Tržby za nepotravinářské zboží klesly o 4,6 procenta, za pohonné hmoty o 7,5 procenta, naopak za potraviny vzrostly mírně o 0,4 procenta. Ve specializovaných prodejnách s potravinami byly tržby nižší o 12,3 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 2,6 procenta.

Zajímavost :  Americký prezident Joe Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

Většina obchodů v Česku se kvůli šíření koronaviru poprvé uzavřela loni od soboty 14. března. Koncem jara a v létě přišlo uvolnění, na podzim ovšem přišla další vlna šíření nákazy a s ní opětovné omezení. Většina obchodů musela znovu zavřít 22. října, přivítat zákazníky znovu mohly po šesti týdnech 3. prosince. Fungovat mohly všechny prodejny, ale s omezením počtu zákazníků v obchodě a dvoumetrovými rozestupy. Přísnější restrikce opět přišly 27. prosince.

Bez očištění o kalendářní vlivy maloobchodní tržby v letos v únoru meziročně klesly o 5,8 procenta. “Rok 2020 byl přestupný, takže loňský únor byl o jeden den delší,” dodala Boušková.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO