Malý pražský Manhattan. V Nových Butovicích vyrostou dva mrakodrapy

Oba projekty by v Nových Butovicích mohly odstartovat výstavbu „mrakodrapového okrsku“ po vzoru pankrácké pláně nebo Žižkova. Indiciemi k tomu je jak původní urbanistický návrh Jihozápadního města architekta Ivo Obersteina, jehož koncepce a provedení jsou urbanisty velmi ceněny, ale také připravovaný Metropolitní plán. V něm je území obklopující stanici metra určeno k výstavbě budov s výškou až sto metrů.

K záměru postavit na místě další výškový objekt se kladně vyjádřili i členové gremiální rady, tedy poradního orgánu Institutu plánování a rozvoje. „Myslím si, že tam takový projekt patří a vyšší zástavba nevadí. Otázkou pro mě zůstává, zda máme povolit dva solitéry, nebo by tam měly vyrůst i další výškové stavby,“ zhodnotil koncept lokality na zasedání rady architekt Ladislav Lábus.

Pokračování rozvoje v oblasti očekává i Vladimír Brož. „Myslím, že výškové budovy se tady budou stavět dál. Pozitivně hodnotím respektování původního urbanismu od Iva Obersteina. Jsem zvědavý, jak se k tomuto návrhu postaví,“ reagoval Brož a nezapomněl připomenout Obersteinův velmi kritický postoj k věži Top Tower od Davida Černého.

Zajímavost :  Namiesto lánov viac dobytka či zeleniny. Slovensko chce prekopať systém

Koordinaci projektů připravovaných oběma investory zastřešil pražský Magistrát v čele s náměstkem primátora Petrem Hlaváčkem. Stalo se tak po počátečních neshodách, které investoři měli.

„Nyní máme za sebou tři jednání, na kterých jsme společně s Trigemou konzultovali vývoj projektů a spolupráce probíhá i s magistrátem, dopravním podnikem i městskou částí,“ popsal architekt Václav Hlaváček ze Studia Acht. Studio teď pracuje na přípravě dokumentace pro územní řízení.

Skleněný věžák od společnosti LiveSport bude kombinací bytových, retailových a administrativních prostorů a obyvatelům lokality přinese nový veřejný prostor kombinující dlážděnou piazzetu a višňový sad. Předprostor 137 metrů vysoké budovy naváže přímo na vestibul metra. Objekt nabídne paletu dispozičně různě řešených bytů vyššího standartu, které vytvoří protiváhu colivingového projektu Top Tower.

Zajímavost :  Praha letos povolila rekordní počet bytů. Na pokrytí poptávky to stále nestačí

Na severní hraně pozemku městem plánuje parkoviště P+R, které se stane zakončením připravované Radlické radiály a přestupním uzlem na metro. Radiála napojí Jihozápadní město a Nové Butovice na městský okruh. Vzniklou bariéru dopravní stavby architekti překlenují Komářím mostem pro zachování prostupnosti městem.

Podívejte se na nejdražší byty v České republice

Nejdražší byty v České republice


Celý článek zde