MAPA: Požár v Českém Švýcarsku. Hasiči bojují s požárem, turisté v oblasti rozdělávali oheň

Aktuální shrnutí

  • Hasičům v Českém Švýcarsku se daří naplňovat strategii boje s požárem a zmenšují zasaženou plochu.
  • V neděli odpoledne bude v oblasti zasahovat šest vrtulníků a pět letadel. Časně ráno start veškerých strojů znemožnila mlha.
  • V neděli skončila evakuace Vysoké Lípy, lidé se mohou vrátit do svých domovů.
  • Policisté v sobotu večer přistihli tři turisty, kteří se vypravili na Pravčickou bránu. Strážci národního parku v lese objevili důkazy, že vykázaní turisté si v sobotu pravděpodobně v oblasti chtěli rozdělat oheň. (více)
  • S požárem V Národním parku České Švýcarsko v sobotu bojuje celkem přes 700 hasičů. Dosavadní nasazené hasiče posílilo 50 jednotek, tedy asi 240 hasičů z celé České republiky.
  • Osm hasičů utrpělo v sobotu při hašení zranění, tři z nich skončili v nemocnici. Od začátku požáru zdravotníci ošetřili 40 zranění. (více)
  • Náklady na likvidaci požáru dosáhnou stovek milionů korun. Stát uvolní v první fázi 100 milionů korun na obnovu národního parku. Zásah hasičů se bude hradit z rezervy státního rozpočtu, která činí sedm miliard korun
  • Děčín zakázal vstup do lesa na vybraném území NP České Švýcarsko. Zákaz začne platit od půlnoci na sobotu.
  • Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.
Zajímavost :  České ovocnáře ohrožuje konkurence z Polska, které kvůli sankcím nemůže dodávat...

Letouny v sobotu nevzlétly

Zásah hasičů v Národním parku České Švýcarsko v sobotu komplikovalo počasí i úrazy. Kvůli špatným povětrnostním podmínkám se do akce nemohla zapojit letadla, z výšky tak s požárem bojovaly pouze vrtulníky. Nepomohl ani déšť, v noci na sobotu se výraznější srážky okolí Hřenska vyhnuly, odpoledne pak vydatně pršelo pouze půl hodiny. 

V Česku v noci na dnešek sice silně pršelo, ale Českému Švýcarsku se vydatný déšť vyhýbal. Výjimkou byla zhruba půlhodina dnes odpoledne. Ani to ale příliš nepomohlo. V nižších vrstvách zůstává půda velmi suchá.

Zajímavost :  Elon Musk hrozí zrušením smlouvy o převzetí Twitteru. Akcie reagují poklesem

Zranění hasiči

Osm hasičů v sobotu utrpělo zranění. Jeden z nich spadl ze skály, vrtulník ho převezl na traumacentrum ústecké nemocnice. Neměl by být v bezprostředním ohrožení života. Dva hasiči skončili v děčínské nemocnici. Jednoho z nich poštípaly vosy a včely, druhý utrpěl středně těžké zranění nohy. Při srážce hasičské cisterny a čtyřkolky se později zranili i dva dobrovolní hasiči. Oba jeli na čtyřkolce, skončili v péči záchranářů. Tři další hasiči pak utrpěli lehká zranění.

Zajímavost :  Britského premiéra opouští další spolupracovníci, sílí volání po jeho rezignaci

Rakušan novinářům řekl, že náklady na likvidaci požáru dosáhnou stovek milionů korun. Stát uvolní v první fázi 100 milionů korun na obnovu národního parku. Zásah hasičů se bude hradit z rezervy státního rozpočtu, která činí sedm miliard korun. Větší škody na hasičské technice zatím nevznikly, hasiči evidují například jen drobná poškození vozů. O kompenzacích škod podnikatelům se zatím debata podle Rakušana nevedla, na řadu má přijít až v dalších týdnech.

Video se připravuje …

Večerní boj hasičů s požárem v Českém Švýcarsku (29.7.2022)

Hasiči se snaží o víkendu přejít do útoku

Hasiči se snaží v Českém Švýcarsku o víkendu přejít z požární obrany do požárního útoku, a omezit tak rozsah zasažené plochy. Stáhli proto další hasiče z celé České republiky. Počet zasahujících je o víkendu přes 700.

Hlavu státu na zámku v Lánech informoval o současné situaci v Českém Švýcarsku generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Prezident se podle něj zajímal o postup hasebních prací i o nasazení sil a prostředků. Řekl, že Zeman vyjádřil poděkování profesionálním i dobrovolným hasičům, ale i dalším složkám včetně policistů, armády, zdravotníků nebo lesní správě. Zmínil i pomoc ze zahraničí.

Vlček poznamenal, že satelitní snímky potvrdily dosavadní odhady hasičů, zasaženo je území o rozloze 1060 hektarů.

Vrtulníky a letadla ze zahraničí

S ohněm bojují i české armádní a policejní helikoptéry a vrtulník firmy Czechoslovak Group. Armáda ČR do oblasti vyslala i silnější vrtulník Mi-17, který dokáže unést větší bambi vak na vodu.

Speciální hasicí letouny Canadair z Itáliem které pomáhaly v oblasti ve čtvrtek, se v pátek musely vrátit do vlasti kvůli požárům na Apeninském poloostrově. Jako náhrada do ČR přiletěly pomoci s hašením dva letouny Air Tractor ze Švédska.

Hasiči mají aktuálně k dispozici pět letadel: tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor. Požár pomáhalo v sobotu hasit sedm vrtulníků z Česka, Slovenska a Polska. Čtyři vrtulníky z Německa pomáhaly v sobotu nahradit výpadek letadel, které kvůli povětrnostním podmínkám nemohly v sobotu vzlétnout.

„Nasazen do akce už nebude polský vrtulník Black Hawk, který se musel vrátit kvůli servisu,“ řekla na nedělním ranním briefingu mluvčí hasičů Martina Götzová. Jak dlouhý bude jeho výpadek, není jasné. Aktuální počet leteckých strojů schopných účastnit se zásahu čítá tak pět letadel a šest vrtulníků.

Ačkoliv ranní mlha v neděli znemožnila start veškeré letecké techniky, po deváté hodině už mohly vyletět vrtulníky. Počítá se i s nasazením všech letadel.

Švédské hasičské letadlo Air Tractor na jezeře Milada

Video se připravuje …

Švédské hasičské letadlo na jezeře Milada

Do oblasti v úterý dorazil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS). „Je to největší požár za posledních několik desítek let,“ prohlásil po jednání vlády Rakušan. Česko se už obrátilo s prosbou o pomoc na další státy.

Švédské letouny Air Tractor, z nichž každý pojme až 3000 litrů vody, zůstaly v sobotu kvůli nízké oblačnosti v sobotu od rána na letišti ve Vodochodech. Nelétaly ani antonovy. Výpadek pomáhala nahradit čtveřice německých vrtulníků. „Mají k dispozici vaky až o objemu 10.000 litrů, takže myslím, že ten letecký výpadek je dnes saturován naplno,“ uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)  ocenil jako velmi účinné slovenské vrtulníky, které čerpají vodu do vaků z připravených bazénů, což je rychlejší. Stát uvažuje o možném pořízení jednoho letadla na hašení lesních požárů. Rakušan se ale domnívá, že ještě smysluplnější by byly sdružené a promyšlené evropské nákupy. Česko by si mohlo nákupy dělit například se Slovenskem.

Do vytváření protipožárních pásů v Národním parku České Švýcarsko se zapojily i těžební stroje státního podniku Lesů ČR. Na twitteru to ve středu ráno napsal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj jde kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru velmi rychle.

Pravčická brána bez viditelného poškození

Edmundovy soutěsky plamenné hoření již neohrožuje. Podobná situace je také v okolí Pravčické brány. Jak Pravčická brána, tak Sokolí hnízdo se zdají být v pořádku. V noci na pátek natáhli hasiči vedení vody k Pravčické bráně, aby ji mohli bránit ze země.

Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan v ČT doplnil, že hasiči chtějí mít lokalitu u Pravčicské brány lépe pod kontrolou, protože tam stále hrozí vznik nových ohnisek. V místě bylo předtím možné zasahovat jen leteckým hašením.

Platí zvýšené nebezpečí vzniku požáru

Krajský úřad Ústeckého kraje původně zvažoval vyhlásit zákaz vstupu do lesů na celém svém území, nakonec jen vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Zakázáno je v lesích kouřit a rozdělávat oheň, což neusposlechli v sobotu večer tři turisté, kteří se přes zákaz vydali na Pravčickou bránu. Policie věc řešila domluvou naposledy, jak oznámila na twitteru.

Nad Českým Švýcarskem platí zákaz letů. Ministerstvo dopravy také zakázalo plavbu na úseku Labe mezi Dolním Žlebem a Hřenskem. Domovy muselo opustit odhadem 450 lidí. Hraniční přechod v Hřensku je uzavřen.

Hřensko přes noc na středu museli opustit obyvatelé i turisté z hotelů. „Obec je zhruba z 90 procent prázdná,“ uvedl pro ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Děčín aktivoval pomoc už v pondělí, připraveno je 44 míst pro ubytování v základní škole ve čtvrti Bynov. „Na místě jsou tři ze čtyř našich hasičských jednotek. Pomoc nabídli podnikatelé, několik lidí jsme už ubytovali v pečovatelském domě,“ řekl ČTK primátor Jiří Anděl (ANO). 

Hoří i v Německu, situaci komplikuje počasí 

Situace kolem lesních požárů v Saském Švýcarsku zůstává napjatá. Vzhledem ke stoupajícím teplotám existují obavy, že se ohně na některých místech obnoví. Podle agentury DPA to v neděli ráno řekl mluvčí německého okresu Saské Švýcarsko – Východní Krušnohoří Thomas Kunz.

„Ačkoli v noci nepropukl žádný velký požár, předpokládá se, že v průběhu dneška budou požáry aktivnější,“ prohlásil v neděli Kunz. Podle něj ohně nyní prostoupily horní vrstvou půdy do hloubky asi půl metru a šíří se tam. Hasiči se proto snaží vytvořit na lesních cestách zábrany, aby zamezili požárům v dalším postupu.

Do bojů s plameny bylo v neděli ráno nasazeno 360 lidí a jejich počet má během dne stoupnout na 500, uvedl Kunz. Na místě je rovněž přítomno 14 hasicích vrtulníků a dva další, které posuzují stav požárů. „Potýkáme se s velmi složitou, dynamickou situací,“ konstatoval mluvčí.

S Českou republikou bylo dohodnuto, že vrtulníky mohou nabírat vodu v jiné oblasti a přelétávat přes české území na místo požáru v co nejkratším čase. Německé vrtulníky pomáhají s hasením i v Česku.

Požár vznikl před týdnem

Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno v Malinovém dole a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Příčinu vzniku požáru řeší policie. Již v pondělí evakuovali hasiči z horní části Hřenska deset turistů ze čtyř domů. Evakován byl například skautský tábor v Dolském mlýně, turisté u Pravčické brány, obce Mezná a Mezní louka.

Video se připravuje …

Policie ČR zveřejnila záběry hasebních prací v Českém Švýcarsku.

V úterý večer proběhla evakuace obce Vysoká Lípa, oheň se daří držet od lidských obydlí, pouze v Mezné úplně shořely dva domy. Od Ferdinandovo soutěsky již dříve evakuovali hasiči německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa.

Kouř z požáru je cítit desítky kilometrů daleko

Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku. Hasiči v Česku evidují velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu. Zaznamenali je třeba v Praze nebo také v Pardubickém kraji. Občany žádají, aby v tomto specifickém případě zvážili, zda na tísňové linky volat, pokud nevidí třeba plameny.

Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze totiž cítit kouř na desítky kilometrů daleko. Lidem doporučují omezit větrání. Velký počet volání evidovalo například i operační středisko v Pardubicích, kde lidé hlásili šedý kouř. Kraj je přitom od místa požáru vzdálený zhruba 130 kilometrů.

Vrtulník Mi-17 v akci:

Video se připravuje …

Armáda nasadila proti ohni v Českém Švýcarsku silnější vrtulník Mi-17

Celý článek zde