MAPA: Požár v Českém Švýcarsku. Hřensko ohrožují plameny, obec je téměř vylidněná

Hlavním cílem hasičů je momentálně uchránit lidská obydlí v obcích jako Hřensko, Janov, Mezní louka a Mezná.

Přes snahu hasičů se v noci na úterý požár rozšířil do obce Mezná, kde oheň zasáhl několik domů. Z obce se museli stáhnout i hasiči. „Nešlo to. Prostě to nešlo. Všichni jsme se v noci z Mezné museli stáhnout,“ uvedli na facebooku hasiči z Varnsdorfu, kteří v obci zasahovali.

Hasiči v noci na úterý evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Do Hřenska se kvůli požáru v Českém Švýcarsku v úterý dostanou už pouze záchranné složky. 

Hřensko přes noc museli opustit obyvatelé i turisté z hotelů. „Obec je zhruba z 90 procent prázdná,“ uvedl pro ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Děčín aktivoval pomoc už v pondělí, připraveno je 44 míst pro ubytování v základní škole ve čtvrti Bynov. “ Na místě jsou tři ze čtyř našich hasičských jednotek. Pomoc nabídli podnikatelé, několik lidí jsme už ubytovali v pečovatelském domě,“ řekl ČTK primátor Jiří Anděl (ANO).

Zajímavost :  Peníze všem, a hned. Praha chce rozdat miliardu mezi rodiny a seniory

Od Ferdinandovo soutěsky evakuovali hasiči německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa. V průběhu úterka vyzvali hasiči chovatele zvířat z Kamenické Stráně, aby připravili zvířata na možnou evakuaci.

Česko se už obrátilo s prosbou o pomoc na další státy. Shání především vrtulníky a letadla. Pomoc už přislíbilo Slovensko, Polsko i Itálie. Na místo dorazil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS). Požár se už stihl rozšířit i do sousedního Německa, kam se byli nuceni vrátit němečtí hasiči, kteří v české oblasti pomáhali.

Zajímavost :  Ministerstvo spravedlnosti odškodnilo ženu, jejíhož otce v roce 1949 zavraždili českoslovenští pohraničníci

Kouř z požáru je cítit i v Praze

Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku. Hasiči v Česku evidují od rána velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu. Zaznamenali je třeba v Praze nebo také v Pardubickém kraji. Občany žádají, aby v tomto specifickém případě zvážili, zda na tísňové linky volat, pokud nevidí třeba plameny.

Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze totiž cítit kouř na desítky kilometrů daleko. Lidem doporučují omezit větrání. Velký počet volání eviduje třeba operační středisko v Pardubicích, kde lidé hlásí šedý kouř. Kraj je přitom od místa požáru vzdálený zhruba 130 kilometrů. „V našem kraji nehoří. Kouř se šíří v pásu téměř přes celou republiku a je zřejmě z Hřenska. Doporučujeme zavřít okna a dveře,“ uvedli na twitteru.

Zajímavost :  ČEZ odchází z Turecka. Prodává podíl v Akcez a chce se soustředit na obnovitelné zdroje

Podle meteorologů se kouř dostává až do středních a východních Čech a severní části Vysočiny. Může za to změna větru za frontou na severozápadní proudění. „Kouř je velmi dobře vidět i na staniční síti ceilometrů. Tyto přístroje laserovými paprsky snímají kolmo vzhůru sloupec atmosféry a detekují tak například oblaka, srážky, mlhu – a také kouř a prachové částice ve větší koncentraci,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav v úterý ráno na facebooku.

Video se připravuje …

Záběry z boje s plameny v Českém Švýcarsku, jak je zachytili dobrovolní hasiči z Velkého Šenova


Celý článek zde