MAPA: Požár v Českém Švýcarsku. Mezi hasiči přibývají zranění, letadla nemohla vzlétnout

Aktuální shrnutí
|
Letouny v sobotu nevzlétly
Zásah hasičů v Národním parku České Švýcarsko v sobotu komplikovalo počasí i úrazy. Kvůli špatným povětrnostním podmínkám se do akce nemohla zapojit letadla, z výšky tak s požárem bojovaly pouze vrtulníky. Nepomohl ani déšť, v noci na sobotu se výraznější srážky okolí Hřenska vyhnuly, odpoledne pak vydatně pršelo pouze půl hodiny.
V Česku v noci na dnešek sice silně pršelo, ale Českému Švýcarsku se vydatný déšť vyhýbal. Výjimkou byla zhruba půlhodina dnes odpoledne. Ani to ale příliš nepomohlo. V nižších vrstvách zůstává půda velmi suchá.
Zranění hasiči
Osm hasičů v sobotu utrpělo zranění. Jeden z nich spadl ze skály, vrtulník ho převezl na traumacentrum ústecké nemocnice. Neměl by být v bezprostředním ohrožení života. Dva hasiči skončili v děčínské nemocnici. Jednoho z nich poštípaly vosy a včely, druhý utrpěl středně těžké zranění nohy. Při srážce hasičské cisterny a čtyřkolky se později zranili i dva dobrovolní hasiči. Oba jeli na čtyřkolce, skončili v péči záchranářů. Tři další hasiči pak utrpěli lehká zranění.
Rakušan novinářům řekl, že náklady na likvidaci požáru dosáhnou stovek milionů korun. Stát uvolní v první fázi 100 milionů korun na obnovu národního parku. Zásah hasičů se bude hradit z rezervy státního rozpočtu, která činí sedm miliard korun. Větší škody na hasičské technice zatím nevznikly, hasiči evidují například jen drobná poškození vozů. O kompenzacích škod podnikatelům se zatím debata podle Rakušana nevedla, na řadu má přijít až v dalších týdnech.
Video se připravuje …
Večerní boj hasičů s požárem v Českém Švýcarsku (29.7.2022) • VIDEO HZS ČR
Hasiči se snaží o víkendu přejít do útoku
Hasiči se snaží v Českém Švýcarsku o víkendu přejít z požární obrany do požárního útoku, a omezit tak rozsah zasažené plochy. Stáhli proto další hasiče z celé České republiky. Počet zasahujících je o víkendu přes 700.
Hlavu státu na zámku v Lánech informoval o současné situaci v Českém Švýcarsku generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Prezident se podle něj zajímal o postup hasebních prací i o nasazení sil a prostředků. Řekl, že Zeman vyjádřil poděkování profesionálním i dobrovolným hasičům, ale i dalším složkám včetně policistů, armády, zdravotníků nebo lesní správě. Zmínil i pomoc ze zahraničí.
Vlček poznamenal, že satelitní snímky potvrdily dosavadní odhady hasičů, zasaženo je území o rozloze 1060 hektarů.
Zvýšili jsme nasazení hasičů a techniky na místě zásahu. Celkem je k dnešnímu dni v Hřensku 755 hasičů z toho 420 dobrovolných a 303 kusů zásahové techniky.
Na místě hasí také 7 vrtulníků. Letadla prozatím kvůli špatnému počasí nemohla vzlétnout.🚁 pic.twitter.com/UG4CkVDkIq
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 30, 2022
Vrtulníky a letadla ze zahraničí
Do oblasti v úterý dorazil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS). „Je to největší požár za posledních několik desítek let,“ prohlásil po jednání vlády Rakušan. Česko se už obrátilo s prosbou o pomoc na další státy.
Nasazena byla jedna helikoptéra z Polska a dvě z Slovenska, speciální hasicí letouny od Itálie pomáhaly v oblasti ve čtvrtek, v pátek se musí vrátit do vlasti kvůli požárům na Apeninském poloostrově. Jako náhrada v pátek do ČR přiletěly pomoct s hašením dva letouny Air Tractor ze Švédska.
Švédské letouny Air Tractor, z nichž každý pojme až 3000 litrů vody, zůstaly kvůli nízké oblačnosti v soboru od rána na letišti ve Vodochodech. Nelétaly ani antonovy. Výpadek pomáhala nahradit čtveřice německých vrtulníků. „Mají k dispozici vaky až o objemu 10.000 litrů, takže myslím, že ten letecký výpadek je dnes saturován naplno,“ uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.
Švédské hasičské letadlo Air Tractor na jezeře Milada
Video se připravuje …
Švédské hasičské letadlo na jezeře Milada • VIDEO Aktu.cz
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pak ocenil jako velmi účinné slovenské vrtulníky, které čerpají vodu do vaků z připravených bazénů, což je rychlejší. Stát uvažuje o možném pořízení jednoho letadla na hašení lesních požárů. Rakušan se ale domnívá, že ještě smysluplnější by byly sdružené a promyšlené evropské nákupy. Česko by si mohlo nákupy dělit například se Slovenskem.
S ohněm bojují české armádní a policejní helikoptéry a vrtulník firmy Czechoslovak Group. Armáda ČR do oblasti vyslala i silnější vrtulník Mi-17, který dokáže unést větší bambi vak na vodu.
Do vytváření protipožárních pásů v Národním parku České Švýcarsko se zapojily i těžební stroje státního podniku Lesů ČR. Na twitteru to ve středu ráno napsal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj jde kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru velmi rychle.
❗️V průběhu noci se do vytváření protipožárních pásů v NP České Švýcarsko zapojily už tři harvestory @LesyCR_ . Postupují velmi rychle, udělaly velký kus práce. Pokračovat budou i během dnešního dne podle pokynů velitele zásahu. 🧑🚒🔥 pic.twitter.com/NRHcRz503D
— Zdeněk Nekula (@ZNekula) July 27, 2022
Pravčická brána bez viditelného poškození
Edmundovy soutěsky plamenné hoření již neohrožuje. Podobná situace je také v okolí Pravčické brány. Jak Pravčická brána, tak Sokolí hnízdo se zdají být v pořádku. V noci na pátek natáhli hasiči vedení vody k Pravčické bráně, aby ji mohli bránit ze země.
Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan v ČT doplnil, že hasiči chtějí mít lokalitu u Pravčicské brány lépe pod kontrolou, protože tam stále hrozí vznik nových ohnisek. V místě bylo předtím možné zasahovat jen leteckým hašením.
Platí zvýšené nebezpečí vzniku požáru
Krajský úřad Ústeckého kraje původně zvažoval vyhlásit zákaz vstupu do lesů na celém svém území, nakonec jen vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Zakázáno je v lesích kouřit a rozdělávat oheň.
Úřad pro civilní letectví vyhlásil nad Českým Švýcarskem zákaz letů. Ministerstvo dopravy zakázalo plavbu na úseku Labe mezi Dolním Žlebem a Hřenskem. Domovy muselo opustit odhadem 450 lidí. Hraniční přechod v Hřensku je uzavřen.
Hřensko přes noc na středu museli opustit obyvatelé i turisté z hotelů. „Obec je zhruba z 90 procent prázdná,“ uvedl pro ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Děčín aktivoval pomoc už v pondělí, připraveno je 44 míst pro ubytování v základní škole ve čtvrti Bynov. „Na místě jsou tři ze čtyř našich hasičských jednotek. Pomoc nabídli podnikatelé, několik lidí jsme už ubytovali v pečovatelském domě,“ řekl ČTK primátor Jiří Anděl (ANO).
🚁 Přelet vrtulníkem nad požářištěm v Hřensku. Čeká nás ještě hodně práce. 👨🚒 #nevzdameto pic.twitter.com/UR4R810Tjh
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 27, 2022
Hoří i v Německu
Požár zuří v sousedním Německu, kam se byli nuceni vrátit němečtí hasiči, kteří v české oblasti pomáhali. Kromě Saského Švýcarska sužují zemi rozsáhlé požáry i v Braniborsku.
V sousedním Saském Švýcarsku se v sobotu s ohněm potýkalo 13 vrtulníků, a to včetně čtyř strojů, které hasily i v Česku. Kromě toho bylo s Českou republikou dohodnuto, že vrtulníky mohou nabírat vodu v jiné oblasti a přelétávat přes české území na místo požáru v co nejkratším čase.
Požár vznikl před týdnem
Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno v Malinovém dole a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Příčinu vzniku požáru řeší policie. Již v pondělí evakuovali hasiči z horní části Hřenska deset turistů ze čtyř domů. Evakován byl například skautský tábor v Dolském mlýně, turisté u Pravčické brány, obce Mezná a Mezní louka.
Video se připravuje …
Policie ČR zveřejnila záběry hasebních prací v Českém Švýcarsku. • VIDEO YouTube/Policie ČR
V úterý večer proběhla evakuace obce Vysoká Lípa, oheň se daří držet od lidských obydlí, pouze v Mezné úplně shořely dva domy. Od Ferdinandovo soutěsky již dříve evakuovali hasiči německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa.
Kouř z požáru je cítit desítky kilometrů daleko
Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku. Hasiči v Česku evidují velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu. Zaznamenali je třeba v Praze nebo také v Pardubickém kraji. Občany žádají, aby v tomto specifickém případě zvážili, zda na tísňové linky volat, pokud nevidí třeba plameny.
Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze totiž cítit kouř na desítky kilometrů daleko. Lidem doporučují omezit větrání. Velký počet volání evidovalo například i operační středisko v Pardubicích, kde lidé hlásili šedý kouř. Kraj je přitom od místa požáru vzdálený zhruba 130 kilometrů.
Vrtulník Mi-17 v akci:
Video se připravuje …
Armáda nasadila proti ohni v Českém Švýcarsku silnější vrtulník Mi-17 • VIDEO Armáda ČR