Martin Gürtler: Situace v průmyslu nemusí být letos tak černá

Tuzemská ekonomika nadále doplácí na svou silnou orientaci na průmysl. Podobně je na tom i ta německá, která za předpandemickou úrovní zaostává ve stejném rozsahu. Vývoj obou ekonomik tak z velké části závisí na dodávkách od výrobců vstupů. To je vidět hlavně na výrobě automobilů, která je v posledních měsících hodně volatilní. První letošní čtvrtletí přineslo zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích a zpracovatelský průmysl se rázem stal hlavním motorem hospodářského růstu. Produkce vzrostla mezičtvrtletně o více než dvě procenta a přidaná hodnota o více než tři procenta.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: USA dodají Ukrajině raketomety HIMARS

Brzdou ekonomického růstu byla i nadále spotřeba domácností. Mezičtvrtletně se sice nominální výdaje domácností zvýšily v prvním čtvrtletí o zhruba sedm procent, pouze však kvůli vyšším cenám. Reálně spotřeba domácností klesala a za poslední dvě čtvrtletí se snížila o necelá tři procenta. Na spotřebitele stále více dopadá vysoká inflace, která ukrajuje z příjmů. Růst nominálních mezd letos stěží dožene míru inflace, a reálně si tak většina domácností pohorší. I to je příčinou nízkého spotřebitelského sentimentu, který se nachází poblíž historických minim.

Video se připravuje …

Z(a)tracena cisla 7.4.

Situace v podnikatelském sektoru je o poznání lepší, důvěra se celosvětově drží relativně vysoko. Vliv na to má pravděpodobně stále vysoká poptávka, která byla v předchozích měsících v mnoha oborech potlačena, ať už vlivem epidemických restrikcí, či chybějících součástek. Navíc podle některých ukazatelů, například toho od amerického Fedu, válka na Ukrajině a šíření covidu v Číně vedly zatím k překvapivě mírnému zhoršení situace v dodavatelských řetězcích.

Spotřeba domácností bude růst ekonomiky nejspíše brzdit po velkou část roku. Průmysl by však s trochou štěstí mohl tento negativní vliv alespoň zčásti vyvažovat. Mimo potlačené poptávky z minulých měsíců by stimulem mohly být investice do energeticky úsporných technologií, které mají silnou podporu evropských vlád. Rezervoár potlačené poptávky však není nekonečný a problémy ve spotřebitelském sektoru se zpožděně mohou přenést i do toto výrobního.

Celý článek zde