Masakrům ve školách zabrání drony s taserem, navrhl jejich výrobce. Teď po kritice couvá

Spojené státy se snaží přijít na to, jak účinně předcházet opakování masakru na škole v Uvalde, při němž minulý zemřelo 21 lidí. S radikálním návrhem přišel šéf společnosti Axon Enterprises, která vyrábí elektrické paralyzéry: taserové drony, které by útočníka včas zneškodnily. Jeho nápad se ale nesetkal s pochopením. Poté, co své funkce složila většina členů etické komise firmy, už ředitel Axonu se svým návrhem pomalu couvá.

„Teď je ten pravý čas uvést tuto technologii v život – a zahájit širokou veřejnou diskusi, jak eticky zavést do škol nesmrtící drony,“ napsal na twitteru minulý týden ředitel Axonu Rick Smith. Podle videa, které Smith sdílel na YouTube, by byly drony nainstalované ve školách u stropu, ve složeném stavu by vypadaly zhruba jako detektor kouře. V případě, že by některý z učitelů zmáčkl panické tlačítko, ujal by se dronu cvičený operátor a nasměroval jej na útočníka.

Zajímavost :  Razie na magistrátu: policie obvinila náměstka Hlubučka kvůli developerskému projektu

Společnost Axon Enterprises se dříve jmenovala Taser, její původní jméno je celosvětovým synonymen pro elektronický paralyzér. Smith na sociální síti Reddit, kde se pustil do diskuse s dalšími uživateli, popsal, že dron by byl vybavený až čtyřmi paralyzéry a reproduktorem, kterým by bylo možné jednostranně komunikovat. Pokud by výbava dronu nezvládla útočníka zastavit, vždy je s dronem možné do vetřelce narazit a alespoň nakrátko jej tak zastavit.

Zajímavost :  Andrej Babiš prezidentem? Co zatím prohlásil ke své kandidatuře na Hrad

Etická komise se rozpadla

Smith svůj záměr rozmístit ve školách obranné drony poprvé nastínil v roce 2019 ve své knize Konec zabíjení. Etické komisi Axonu se nápad dlouhodobě nezamlouval a pouhý týden před novým Smithovým návrhem podle svého prohlášení vývoj dronů s paralyzéry zamítla. Devět představitelů dvanáctičlenné komise se nyní rozhodlo vzdát své funkce. Podle nich existují bezpečnější alternativy než ozbrojený dron. Kriticky se k návrhu postavila i některá americká média či lidskoprávní organizace.

Rezignující členové komise také kritizovali záměr Axonu na drony pro školy instalovat sledovací systém vybavený umělou inteligencí, který by měly sám varovat před hrozící nebezpečím. Poradní sbor už v minulosti zavrhl záměr Axonu nasadit umělou inteligenci s funkcí rozpoznávání obličeje například do kamer nošených policisty. Odcházející členové komise nyní uvádějí, že jsou ze strany vedení společnosti dlouhodobě ignorování.

Zajímavost :  Energoprojekt Praha zpracuje projekt ekologizace elektráren v Kazachstánu

Přinejmenším tentokrát se jim však podařilo s vedením firmy pohnout. Poté, co se etická komise prakticky rozpadla, Smith oznámil pozastavení prací na projektu. „Naším oznámením jsme chtěli vyvolat diskusi o tomto problému a jeho potenciálních řešeních. Je škoda, že se někteří členové poradní etické komise rozhodli odejít dříve, než jsme si mohli vyslechnout jejich technické připomínky nebo na ně reagovat.

Americká armáda testuje robotického psa:

Video se připravuje …

Celý článek zde