Meziroční inflace v ČR 5,8 %, USA hlásí 6,2 % – předzvěst období vysokých úrokových sazeb?

Na dnešní den jsem netrpělivě čekal. Byla totiž zveřejněna tuzemská meziroční inflace a ze Spojených států. Jak jsem psal v komentáři na rekordní zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB, bylo jasné, že tuzemská centrální banka očekává drastický růst cen. Pro nás z toho každopádně vychází několik implikací.

Vracíme se v čase

Meziroční inflace činila za říjen neuvěřitelných 6,2 %. Díky tomu jsme se vrátili v čase až do 80. let. Je to něco šíleného a neobejde se to bez konsekvencí. Implikace je naprosto jednoduchá, Federální rezervní banka musí jít se základními sazbami nahoru a ukončit kvantitativní uvolňování.

Inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Fed prostě nemají jinou možnost. Už delší dobu říkám, že budou k tomuto kroku v podstatě donuceni inflací. Těch 6,2 % je už moc a americká centrální banka už nebude mít absolutně žádný argument pro to, aby nezačali s razantnější restriktivní politikou. Prostě budou muset udělat to stejné, co udělala Česká národní banka. Velmi rychle začít zvyšovat úrokové sazby. A ne o pouhého čtvrt procentního bodu, ale klidně i o 1-2 procentní body.

Zajímavost :  Prečo vírus stále mutuje a budú stačiť už vyvinuté vakcíny? Otázky a odpovede o omikrone
Inflace v ČR. Zdroj: tradingeconomics.com

Česká národní banka je v tomto ohledu hodně napřed. Zatímco v USA jsou sazby pořád na nule, ČNB je zvýšila už na 2,75 % a jasně deklarovala, že je bude zvedat i nadále. Tuzemská centrální banka je v tomto ohledu jako takové proxy, protože Fed, ECB a BoE se budou muset zachovat nakonec stejně. Jinak se s inflací bojovat nedá.

Zajímavost :  Dluh obyvatel Česka se meziročně zvýšil o 314 miliard. To je nejvíce za dvacet let

I přesto, že ČNB začala agresivně šlapat na brzdu, projeví se to na snižování inflace až se zpožděním. Za říjen meziroční inflace dosahovala až 5,8 %. To je mírně nad prognózou ČNB, takže bych jim v jejich odhadech v tuto chvíli důvěřoval. Je jisté, že během zimy bude inflace dosahovat kolem 7 %.

Závěrem

Abych řekl pravdu, Federální rezervní banka vypadá jako banda pitomců. Tak dlouho všechny krmili o přechodnosti inflace, že je z toho nakonec 6,2 %. Je očividné, že období nízké inflace a nízkých úrokových měr rychle končí. Což vystřídá období vysoké inflace a vysokých úrokových měr jako tomu bylo v 80. letech.

Zajímavost :  Skupina Miton jde do kryptoměn. Do jejího fondu patří Solana, ale i bitcoin a DeFi projekty

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO