Meziroční pokles průmyslu zrychlil, stavební výroba zpomalila meziroční růst

Praha – Meziroční pokles průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 pct z březnových revidovaných 1,3 pct. Důvodem je vedle výroby aut i vysoká srovnávací základna. Stavební výroba zpomalila meziroční růst na čtyři procenta z březnových 8,8 pct. Stavebnictví roste nepřetržitě 12 měsíců v řadě. Zahraniční obchod v dubnu skončil deficitem 28,4 mld. Kč, což je meziročně o 48 mld. Kč horší výsledek. Vliv na to měly vyšší ceny ropy, uvedl ČSÚ.
Meziroční pokles průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 pct
Meziroční pokles českého průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 procenta z březnových revidovaných 1,3 procenta. Za poklesem opět stojí automobilová výroba, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů ještě umocnila vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,8 procenta.
„Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů,“ uvedl k výkonu průmyslu v dubnu ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka. Vysoká srovnávací základna podle statistiků významně ovlivnila i výsledky výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. Na nižší produkci elektřiny, plynu a tepla se pak negativně podepsala loňská vysoká spotřeba plynu, která byla kvůli mimořádně chladnému počasí.
Výroba motorových vozidel meziročně klesla podle dat ČSÚ o téměř 16 procent, výroba ostatních dopravních prostředků o 28 procent a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla o 2,7 procenta. Naopak výroba oděvů nebo usní stoupla proti loňskému dubnu o téměř pětinu. Do trojice odvětví s nejvyšším kladným příspěvkem se dostala na domácí trh orientovaná odvětví, a to potravinářský a nápojový průmysl. U nápojového průmyslu, kde se výroba meziročně zvýšila zhruba o 15 procent, se objem produkce postupně vrací na úroveň před pandemií koronaviru, která začala počátkem roku 2020, uvedli statistici.
Oproti minulým měsícům, kdy meziroční růst zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví, byly dubnové výsledky průmyslu ale odlišné. V dubnu meziročně stoupla výroba u přibližně poloviny odvětví, což výrazný pokles ve výrobě aut na úrovni průmyslu jako celku podle ČSÚ nevyvážilo.
Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 3,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí byly vyšší o 2,4 procenta a tuzemské zakázky o 4,6 procenta. „V meziměsíčním porovnání hodnota nových průmyslových zakázek klesla výrazněji než produkce, a to o dvě procenta. Meziroční tříprocentní růst byl opět držen odvětvími, kde má zásadní vliv růst hodnoty, nikoliv objemu,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému dubnu zvýšil o 0,2 procenta a jejich průměrná hrubá mzda stoupla o 8,2 procenta.
Stavební výroba v Česku v dubnu zpomalila meziroční růst
Stavební výroba v Česku zpomalila v dubnu meziroční růst na čtyři procenta. V březnu rostla podle revidovaných údajů o 8,8 procenta a v únoru po revizi o 16,7 procenta. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 6,3 procenta. Inženýrské stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla stavební produkce o 1,9 procenta nižší.
„Stavební produkce v dubnu vzrostla o čtyři procenta a nepřetržitě roste již 12 měsíců v řadě. Od počátku letošního roku vzrostla o téměř osm procent,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Stavební úřady v dubnu vydaly 7181 stavebních povolení, což je meziročně o 9,8 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 47,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 vzrostla o 25,8 procenta.
„Pokles počtu stavebních povolení byl zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou z loňského dubna, kdy stavební úřady doháněly covidové manko. Růst orientační hodnoty byl způsoben povolením velkých staveb dopravní infrastruktury,“ vysvětlila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Počet zahájených bytů v dubnu meziročně klesl o 0,8 procenta, bylo jich 3562. Počet dokončených bytů ve srovnání s loňským dubnem meziročně vzrostl o 5,3 procenta a činil 3043 bytů.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v dubnu meziročně zvýšil o 0,9 procenta, průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců podle statistiků meziročně vzrostla o 10,5 procenta.
Zahraniční obchod skončil v dubnu deficitem 28,4 miliardy korun
Zahraniční obchod v dubnu skončil deficitem 28,4 miliardy korun, což je meziročně o 48 miliard korun horší výsledek. Vliv na to měly především vyšší ceny ropy a zemního plynu. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoz meziročně v dubnu klesl o 1,3 procenta na 341,8 miliardy Kč, zatímco dovoz vzrostl o 13,3 procenta na 370,3 miliardy Kč. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 1,3 procenta a dovoz o 5,3 procenta.
„Zahraničnímu obchodu se v dubnu nedařilo. O 48 miliard Kč meziročně nižší obchodní bilanci ovlivnily zejména vyšší ceny ropy a zemního plynu, u kterého byla i větší snaha o předzásobení. Přebytek obchodu s motorovými vozidly tak byl prakticky pohlcen schodkem obchodu s fosilními palivy,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.
V obchodu s ropou a zemním plynem statistici zaznamenali meziročně o 24,5 miliardy korun vyšší deficit, který byl ovlivněn především růstem cen na světových trzích a v případě zemního plynu i vyšším dovezeným množstvím. Meziročně se snížil přebytek obchodu s motorovými vozidly o 11,4 miliardy korun. Prohloubil se schodek obchodu se základními kovy o 5,4 miliardy korun a rafinovanými ropnými produkty o 4,3 miliardy korun. Příznivý vliv na celkový výsledek měl vyšší přebytek obchodu s elektřinou o 1,7 miliardy korun.
Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v dubnu meziročně zhoršila o 8,3 miliardy Kč a deficit obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 39,7 miliardy Kč.
V lednu až dubnu letošního roku vykázala obchodní bilance schodek 37,9 miliardy Kč, zatímco ve stejném období loňského roku skončila přebytkem 81,9 miliardy Kč. Od začátku roku vzrostl meziročně vývoz o 5,5 procenta a dovoz o 15,4 procenta.
Reklama