Meziroční pokles průmyslu zrychlil, stavební výroba zpomalila meziroční růst

Praha – Meziroční pokles průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 pct z březnových revidovaných 1,3 pct. Důvodem je vedle výroby aut i vysoká srovnávací základna. Stavební výroba zpomalila meziroční růst na čtyři procenta z březnových 8,8 pct. Stavebnictví roste nepřetržitě 12 měsíců v řadě. Zahraniční obchod v dubnu skončil deficitem 28,4 mld. Kč, což je meziročně o 48 mld. Kč horší výsledek. Vliv na to měly vyšší ceny ropy, uvedl ČSÚ.

Meziroční pokles průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 pct

Meziroční pokles českého průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 procenta z březnových revidovaných 1,3 procenta. Za poklesem opět stojí automobilová výroba, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů ještě umocnila vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,8 procenta.

„Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů,“ uvedl k výkonu průmyslu v dubnu ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka. Vysoká srovnávací základna podle statistiků významně ovlivnila i výsledky výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. Na nižší produkci elektřiny, plynu a tepla se pak negativně podepsala loňská vysoká spotřeba plynu, která byla kvůli mimořádně chladnému počasí.

Výroba motorových vozidel meziročně klesla podle dat ČSÚ o téměř 16 procent, výroba ostatních dopravních prostředků o 28 procent a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla o 2,7 procenta. Naopak výroba oděvů nebo usní stoupla proti loňskému dubnu o téměř pětinu. Do trojice odvětví s nejvyšším kladným příspěvkem se dostala na domácí trh orientovaná odvětví, a to potravinářský a nápojový průmysl. U nápojového průmyslu, kde se výroba meziročně zvýšila zhruba o 15 procent, se objem produkce postupně vrací na úroveň před pandemií koronaviru, která začala počátkem roku 2020, uvedli statistici.

Zajímavost :  MF zveřejní data o vývoji státního rozpočtu ke konci května

Oproti minulým měsícům, kdy meziroční růst zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví, byly dubnové výsledky průmyslu ale odlišné. V dubnu meziročně stoupla výroba u přibližně poloviny odvětví, což výrazný pokles ve výrobě aut na úrovni průmyslu jako celku podle ČSÚ nevyvážilo.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 3,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí byly vyšší o 2,4 procenta a tuzemské zakázky o 4,6 procenta. „V meziměsíčním porovnání hodnota nových průmyslových zakázek klesla výrazněji než produkce, a to o dvě procenta. Meziroční tříprocentní růst byl opět držen odvětvími, kde má zásadní vliv růst hodnoty, nikoliv objemu,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému dubnu zvýšil o 0,2 procenta a jejich průměrná hrubá mzda stoupla o 8,2 procenta.

Stavební výroba v Česku v dubnu zpomalila meziroční růst

Stavební výroba v Česku zpomalila v dubnu meziroční růst na čtyři procenta. V březnu rostla podle revidovaných údajů o 8,8 procenta a v únoru po revizi o 16,7 procenta. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 6,3 procenta. Inženýrské stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla stavební produkce o 1,9 procenta nižší.

„Stavební produkce v dubnu vzrostla o čtyři procenta a nepřetržitě roste již 12 měsíců v řadě. Od počátku letošního roku vzrostla o téměř osm procent,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Zajímavost :  Gazprom zastavil dodávky plynu do Nizozemska i dánskému Orstedu

Stavební úřady v dubnu vydaly 7181 stavebních povolení, což je meziročně o 9,8 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 47,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 vzrostla o 25,8 procenta.

„Pokles počtu stavebních povolení byl zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou z loňského dubna, kdy stavební úřady doháněly covidové manko. Růst orientační hodnoty byl způsoben povolením velkých staveb dopravní infrastruktury,“ vysvětlila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Počet zahájených bytů v dubnu meziročně klesl o 0,8 procenta, bylo jich 3562. Počet dokončených bytů ve srovnání s loňským dubnem meziročně vzrostl o 5,3 procenta a činil 3043 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v dubnu meziročně zvýšil o 0,9 procenta, průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců podle statistiků meziročně vzrostla o 10,5 procenta.

Zahraniční obchod skončil v dubnu deficitem 28,4 miliardy korun

Zahraniční obchod v dubnu skončil deficitem 28,4 miliardy korun, což je meziročně o 48 miliard korun horší výsledek. Vliv na to měly především vyšší ceny ropy a zemního plynu. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vývoz meziročně v dubnu klesl o 1,3 procenta na 341,8 miliardy Kč, zatímco dovoz vzrostl o 13,3 procenta na 370,3 miliardy Kč. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 1,3 procenta a dovoz o 5,3 procenta.

„Zahraničnímu obchodu se v dubnu nedařilo. O 48 miliard Kč meziročně nižší obchodní bilanci ovlivnily zejména vyšší ceny ropy a zemního plynu, u kterého byla i větší snaha o předzásobení. Přebytek obchodu s motorovými vozidly tak byl prakticky pohlcen schodkem obchodu s fosilními palivy,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Zajímavost :  Domy po prarodičích jsou řadě lidí na obtíž. Kvůli drahým stavebním materiálům nemají na jejich rekonstrukci

V obchodu s ropou a zemním plynem statistici zaznamenali meziročně o 24,5 miliardy korun vyšší deficit, který byl ovlivněn především růstem cen na světových trzích a v případě zemního plynu i vyšším dovezeným množstvím. Meziročně se snížil přebytek obchodu s motorovými vozidly o 11,4 miliardy korun. Prohloubil se schodek obchodu se základními kovy o 5,4 miliardy korun a rafinovanými ropnými produkty o 4,3 miliardy korun. Příznivý vliv na celkový výsledek měl vyšší přebytek obchodu s elektřinou o 1,7 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v dubnu meziročně zhoršila o 8,3 miliardy Kč a deficit obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 39,7 miliardy Kč.

V lednu až dubnu letošního roku vykázala obchodní bilance schodek 37,9 miliardy Kč, zatímco ve stejném období loňského roku skončila přebytkem 81,9 miliardy Kč. Od začátku roku vzrostl meziročně vývoz o 5,5 procenta a dovoz o 15,4 procenta.

Reklama

Celý článek zde |