Microsoft zhoršil svou prognózu zisku a tržeb. Důvodem je růst dolaru

Tržby se za tři měsíce do konce června mají pohybovat v rozmezí 51,94 miliardy až 52,74 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun) místo původních 52,4 miliardy až 53,2 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv očekávají tržby 52,87 miliardy dolarů. Microsoft zhoršil výhled pro všechny tři segmenty – produkty Windows, cloudové služby a osobní počítače.Tržby ze zahraničí se na celkových tržbách skupiny podílejí zhruba polovinou.

Zajímavost :  Letošní léto bude plné nových investičních příležitostí, píše Jan Jandák

Výhled zisku na akcii firma snížila na 2,24 až 2,32 dolarů z původních 2,28 až 2,35 dolarů. Analytici počítají s čistým ziskem 17,51 miliardy dolarů, tedy 2,33 dolaru na akcii.

Video se připravuje …

Když stál chléb 420 miliard a Němci topili markami. Příběh hyperinflace 1923

Microsoft v dubnu předpověděl, že v příštím fiskálním roce jeho tržby porostou dvouciferným procentním tempem. Přispět k tomu má hlavně poptávka po cloudových službách a kancelářském softwaru související s opětovným otevíráním ekonomik a přechodem podniků na hybridní model umožňující zaměstnancům střídavě pracovat z kanceláře a z domova.

Zvyšování úrokových sazeb centrální bankou USA (Fed) a zvýšené geopolitické napětí způsobily, že dolar ke koši měn za poslední rok posílil o 14 procent. To přimělo řadu nadnárodních společností, jako Coca-Cola a Procter & Gamble, snížit očekávání na zbývající část roku. Silnější dolar totiž snižuje tržby společností ze zahraničí při přepočtu na dolar.

„Softwarové společnosti, včetně Microsoftu, mají významné operace mimo USA a myslím si, že Microsoft je zde opatrný, aby předešel očekávání (trhu) a byl transparentní v případě měnových dopadů,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel SMBC Nikko Securities Steve Koenig.

Akcie společnosti dnes na newyorském trhu klesají. Obchodují se kolem 268 dolarů, což proti závěru z předchozího dne představuje ztrátu 1,6 procenta.

Celý článek zde