Miloš Zeman v pátek jmenuje vládu Petra Fialy. Bude v ní i Jan Lipavský

Nový kabinet bude jmenován v pátek v 11:00 na zámku v Lánech. O důvěru chce vláda požádat ve Sněmovně v polovině ledna, až bude mít hotové programové prohlášení. Fiala předpokládá, že to bude v týdnu kolem 12. ledna. Místo lidoveckého kandidáta Zdeňka Nekuly, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, pověří Zeman při jmenování vlády vedením zemědělství dočasně předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku.

Zajímavost :  Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem. Spadly akcie pojišťovny VIG

Zeman v pátek potvrdil, že Lipavského do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody svého postoje uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Lipavského a hlavu státu rozdělují také odlišné názory na vztahy k Rusku nebo k Číně, což ale Zeman v oficiálním vyjádření jako příčinu svého nesouhlasu nezmínil. Koalice hovořila o ústavní žalobě ke kompetencím prezidenta. Dnešní obrat Fiala označil za „překvapující závěr hodinové schůzky“.

Zajímavost :  Devadesátkoví šíbři: Kdo po revoluci patřil k české podnikatelské smetánce

„Vláda bude tento pátek jmenována tak, jak jsem ji prezidentovi navrhl, včetně kandidáta Lipavského, chtěl bych ocenit státnický krok pana prezidenta, který trvá na všech svých přednesených výhradách i osobních, ale nechce zatěžovat novou vládu náročným ústavním sporem,“ uvedl Fiala. Diskuse s prezidentem byla podle něj velmi otevřená a místy i tvrdá. „Ale to je způsob komunikace, který mi nevadí, pokud vede k dobrému řešení pro Českou republiku, takového řešení se nám dnes podařilo dosáhnout,“ uvedl Fiala.

Zajímavost :  Slovenská WY Group míří do Srbska a slučuje všechny své firmy pod značku Webglobe

Poznamenal, že všechny výhrady prezidenta k Lipavskému trvají. „Ale v zájmu ČR jsme se dohodli, že vláda bude jmenována celá podle mého návrhu,“ uvedl Fiala. Dodal, že s prezidentem hovořil i o možné žalobě – „o tom, co by znamenala“.

Vláda: Programové priority

Celý článek zde