Minimální hodinová mzda v Německu stoupne v přepočtu na téměř 300 Kč

Berlín – Minimální hodinová mzda v Německu se od října zvýší z nynějších 9,82 na 12 eur (téměř 300 Kč). To představuje nárůst zhruba o 22 procent. Rozhodla o tom dnes dolní komora německého parlamentu, která schválila návrh zákona předložený ministrem práce Hubertusem Heilem.

Spolková vláda toto zvýšení schválila již v únoru. Kancléř Olaf Scholz před loňskými parlamentními volbami učinil z minimální hodinové mzdy 12 eur svůj ústřední slib.

Návrh zákona podle agentury DPA vychází z toho, že v současnosti více než šest milionů pracovníků v Německu pobírá mzdu nižší než 12 eur za hodinu. Heil upozornil, že ze zvýšení minimální mzdy budou těžit zejména ženy a obyvatelé východní části Německa. Pro mnohé bude podle něj tento krok zřejmě znamenat nejvýraznější nárůst mzdy v životě.

Zajímavost :  Štát zrejme postaví úplne novú nemocnicu iba v Martine, do fázy hrubej stavby asi dostanú aj Rázsochy

Spolkový svaz zaměstnavatelů (BDA), který reprezentuje podniky ze všech odvětví německé ekonomiky, ale zvýšení minimální mzdy kritizuje. Podle prezidenta svazu Rainera Dulgera federální vláda svým postupem porušuje dohody sjednané v roce 2015.

V České republice v současnosti činí minimální mzda 16.200 Kč měsíčně, respektive 96,40 Kč za hodinu. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje kvůli vysoké inflaci zvýšení minimální mzdy od července o 2000 korun, tedy o 12 procent.

Zajímavost :  Ropa výrazně oslabila, vykázala nejhlubší jednodenní propad od jara

Reklama

Celý článek zde |