Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok…

Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok zvýšilo nebo nechalo na stejné úrovni ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem výdaje více než polovině kapitol.

Rozpočet je zatím plánován se schodkem 295 miliard korun.

Více by mělo dostat ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo obrany. Větší výdaje by měly být i na obsluhu státního dluhu. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Dokument k přípravě státního rozpočtu na rok 2023 minulý týden projednala vláda. Pro letošní rok je schválen schodek rozpočtu 280 miliard korun, MF ale plánuje v červenci vládě předložit novelu letošního státního rozpočtu.

Zajímavost :  Musk má „extra špatný pocit“ z vývoje ekonomiky. Tesla musí propustit desetinu zaměstnanců

Zároveň MF předběžně v materiálu stanovilo na základě střednědobého výhledu schodek rozpočtu v roce 2024 na zhruba 297 miliard korun a v roce 2025 na 298 miliard korun. „Vzhledem k aktuálně probíhajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině, významnému růstu inflace a vysokému růstu cen energií se požadavky na státní rozpočet velmi rychle mění. Z uvedených důvodů ministerstvo financí oproti minulým rokům předkládá materiál pouze v základních, zákonem definovaných parametrech,“ upozornilo MF v materiálu. Pro výdajové rámce na následující tři roky byla přitom podle úřadu klíčová prognóza makroekonomického vývoje, kterou v dubnu posoudil Výbor pro rozpočtové prognózy jako realistickou. (ČTK)

Zajímavost :  Traktor tahající ruský tank. Ukrajinská pošta představila nové známky

Celý článek zde |