Ministerstvo neprodlouží prominutí DPH na respirátory

Praha – Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. Nabídka zboží na trhu je podle úřadu dostatečná, výrobní kapacity se poptávce přizpůsobily. Nehrozí tak riziko skokových nárůstů cen, uvedl. Prominutí DPH na respirátory bylo podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy dobrým krokem, není mu jasné, proč v tom noví ministři nechtějí pokračovat a chtějí lidem respirátory zdražit v době rostoucí inflace, řekl ČTK.

Dočasné zrušení 21procentní daně na respirátory předchozí vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzývali už dříve kabinet výrobci respirátorů. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby zrušení daně promítli do ceny těchto ochranných prostředků. Někteří prodejci následně cenu upravili. Opatření veřejné rozpočty stálo přibližně 1,1 miliardy korun.

Zajímavost :  Zdražování v Česku nebere konce. Inflace zrychlila na alarmujících šest procent

Opatření podle Weisse zpočátku reagovalo hlavně na malou nabídku ochranných pomůcek na trhu v době, kdy se postupně zaváděla povinnost nosit respirátory místo roušek. Nedostatek zboží mohl vyvolat skokový růst cen. V takové situaci se ČR už nyní podle mluvčího nenachází. „Proto již není důvodné prodlužovat toto opatření a setrvávat tak v rozporu s právem Evropské unie, byť ze strany EU v této věci dosud nebyl učiněn žádný konkrétní akt,“ uvedl.

Zajímavost :  Nedostatek materiálu je rájem pro podvodníky. Odborníci na stavebnictví radí, jak se nenechat okrást

Využít možnosti prominout DPH a lidem cenu povinných respirátorů snížit bylo podle Prouzy správné rozhodnutí, které předchozí kabinet učinil. „Nerozumím tomu, proč chce vláda lidem nyní respirátory zdražit místo toho, aby v době rychle rostoucí inflace pomáhala lidem životní náklady snižovat,“ řekl.

„Cena respirátorů se od 1. ledna zvýší, ale pravděpodobně ne o celou část DPH, neboť očekáváme postupné snižování nákupní ceny respirátorů vzhledem k dlouhodobému výhledu jejich využití a spotřeby,“ řekla ČTK mluvčí on-line lékárny Pilulka.cz Kateřina Schotliová.

Respirátory alespoň třídy FFP2 musejí lidé nadále nosit v prostředcích veřejné dopravy, v obchodech a dalších vnitřních prostorech.

Zajímavost :  Češi na Facebooku nejvíce sdíleli zprávu o laboratorním původu koronaviru

Reklama

Celý článek zde |