Ministr Síkela navštívil první hlubinné úložiště radioaktivního odpadu Onkalo ve Finsku

Publikováno:

22.1.2024

Autor:

MPO a SÚRAO

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela navštívil před zahájením zkušebního provozu první vybudované hlubinné úložiště radioaktivního odpadu ve Finsku. S generálním ředitelem společnosti Posiva Solutions Mikou Pohjonenem probral zkušenosti s výběrem lokality, přípravou úložiště a technickým zajištěním. Součástí delegace byl ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Lukáš Vondrovic, zástupci dotčených krajů a zástupci poslaneckých a senátních klubů.

Jádro hraje důležitou roli v energetickém mixu jak České republiky, tak Finska. Ve výrobě elektřiny se bude jeho role s postupem času zvyšovat. Proto společně se SÚRAO nyní pracujeme na výběru vhodné lokality hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Jde o bezpečné a dlouhodobé řešení na ochranu životního prostředí a obyvatel, které umožní rozvoj jaderné energetiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Plánované zahájení zkušebního provozu ve finském Onkalo slouží jako vzor pro ostatní země a ukázka bezpečnosti a naprosté nezávadnosti takového zařízení. Jsem rád, že se o tom přímo na místě osobně kromě naší delegace mohli přesvědčit také zástupci dotčených krajů, se kterými o výběru lokality pravidelně jednáme.“

Delegace se zúčastnila odborné návštěvy finského hlubinného úložiště Onkalo, které projektuje a provozuje společnost Posiva. Návštěva poskytla unikátní příležitost pro porozumění nejmodernějším technologiím v oblasti nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem. Součástí delegace byl i ředitel SÚRAO Lukáš Vondrovic:

Zajímavost :  Ak vaše dieťa športuje, máte nárok na príspevok od zamestnávateľa. Pozrite si, aké sú podmienky

„Technické řešení, které Finové zvolili pro své Onkalo, nám může být a také je v mnohém vzorem. I když jsou o několik kroků před námi, spojuje nás s nimi například typ horniny, ve které je úložiště umístěno, hloubka úložiště a řada dalších technických prvků. V neposlední řadě ale také zodpovědnost, s jakou se o své radioaktivní odpady obě naše země starají. S finskou stranou spolupracujeme dlouhodobě v mnoha projektech, nejnověji máme unikátní možnost účastnit se akce Trial run, která umožní být našim expertům přímo při zahájení zkušebního provozu.“

Zařízení Onkalo se nachází na poloostrově Olkiluoto a představuje průlomový projekt v oblasti likvidace vysokoaktivního radioaktivního odpadu pomocí ukládání vyhořelého jaderného paliva do hluboké geologické formace. Tato návštěva umožnila členům delegace nahlédnout do bezpečnostních opatření, výzkumu a inovací spojených s takto ambiciózním projektem, bude testován v průběhu letošního roku. Další informace o projektu Onkalo, jsou k dispozici na webových stránkách Posiva Solutions Oy.

Zajímavost :  Slová namiesto známok. Mnoho žiakov má pocit, že si zaslúžili lepšie hodnotenie

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO