Ministr Síkela se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu zaměří na ekonomickou bezpečnost i energetickou tranzici

Publikováno:

17.1.2024

Autor:

Odbor komunikace

Mezinárodní spolupráce, energetika, ekonomická bezpečnost, digitalizace nebo umělá inteligence. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se zúčastní Výročního zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na programu má více než deset bilaterálních jednání a několik vystoupení v panelových diskuzích. Speciální projevy letos pronesou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, generální tajemník OSN António Guterres, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyen.

„Ruská invaze na Ukrajině, covidová pandemie nebo válka na Blízkém východě nám ukazují, jak důležitá je ekonomická bezpečnost a diverzifikace dodavatelských řetězců. Musíme se ještě více zaměřit na dohody o volném obchodu, ochranu investic a ochranu našich špičkových technologií. K tomu nám pomůže spolupráce s důvěryhodnými partnery a diskuze o tom, jakým směrem se má globální ekonomika vydat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Proto jsem i letos přijal pozvání na Světové ekonomické fórum, kde mě během dvou dní čeká přes deset schůzek a řada vystoupení na několika veřejných panelech. Mezi hlavní témata budou patřit energetika, automobilový průmysl, umělá inteligence, transformace průmyslu, obchodní spolupráce nebo věda a výzkum.“

Dnes ráno  se ministr Síkela zapojí do panelové diskuze pořádané agenturou Bloomberg, která bude zaměřená na důsledky makroekonomického výhledu na tento rok ve třech klíčových oblastech: technologické inovace, geopolitika a vztahy s Čínou a energetická tranzice. Na druhém panelu ministr Síkela vystoupí ve čtvrtek dopoledne, kde bude hlavním tématem průmyslová transformace a příležitosti ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru.

Zajímavost :  Korelace bitcoinu a zlata v roce 2023 prudce rostla

Ministr se aktivně zúčastní i dalších panelů, na kterých se budou účastníci věnovat zejména 4. průmyslové revoluci, která představuje zapojení pokročilých technologií do průmyslové výroby, transformaci průmyslu, které je klíčové pro přizpůsobení se současným změnám nebo digitalizaci a umělé inteligenci. Česká republika je jednou z nejvíce průmyslových zemí s otevřenou ekonomikou. Proto je jejím cílem zajistit rovné obchodní podmínky v kontextu globální spolupráce. K tomu pomůže zvýšení odolnosti ekonomiky založené na znalostech a inovacích. Na úrovni národní ekonomiky se proto Ministerstvo průmyslu a obchodu snaží o získání atraktivních investic, rozvoj inovací nebo o digitalizaci.

Zajímavost :  Korčok vyzval Pellegriniho na debatu. Témou má byť novela Trestného zákona

„Česká republika je silně obchodně provázaná s celým světem, proto musíme pokračovat v rozsáhlé mezinárodní spolupráci a v rozšíření obchodních vztahů s dalšími zeměmi. Na ekonomické fórum jedu s jasným cílem – podpořit české firmy v tom, aby měly férové podmínky. V tomto ohledu se musíme vyhnout dotačním závodům, které jsou v konečném důsledku škodlivé pro všechny,“ říká ministr Síkela.

Světové ekonomické fórum je nezisková organizace založená v Ženevě, která mimo jiné pořádá každoroční Výroční zasedání ve švýcarském Davosu. Zde se setkávají špičkoví podnikatelé, světoví politici a obchodní lídři k diskusi o nejnalé­ha­věj­ších tématech. Více informací najdete na tomto odkazu.

Zajímavost :  Danko chce vidieť Slovákov pôsobiacich v KHL v reprezentačnom drese. Verí, že tréneri nepodľahnú politickému tlaku

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO