Musk a Twitter se střetnou u soudu až v říjnu. Právní bitva je však v plném proudu

Od záměru koupit Twitter Musk upustil v červenci. Transakce, která měla mít hodnotu 44 miliard dolarů, byla závazně podepsaná v dubnu. Známý miliardář a také generální ředitel automobilky Tesla zdůvodňuje odstoupení tím, že mu firma neposkytla údaje týkající se falešných a spamových účtů na sociální síti. Počet aktivních, skutečných uživatelů je důležitý údaj pro ocenění firmy, jelikož podnikání Twitteru stojí na příjmech z inzerce.

Video se připravuje …

ELON MUSK

Twitter to prohlásil za záminku k odstoupení od už uzavřeného obchodu. Podle firmy Muskův krok souvisí s poklesem akciových trhů z posledních měsíců. Tento vývoj se odrazil i na kurzu akcií Twitteru. Zatímco Musk nabídl v dubnu akcionářům 54,2 dolaru za akcii, v červenci, tedy v době, kdy se rozhodl dohodu zrušit, cena na newyorské burze nedosahovala čtyřiceti dolarů. Správní rada Twitteru navíc uvedla, že Muskovi dodala dostatek údajů.

Společnost Twitter proto v červenci podala na Muska žalobu u soudu v Delaware, kde americké firmy obdobné spory obvykle řeší. Cílem je vynutit si dodržení uzavřené smlouvy.

Aby firma Twitter získala co nejvíce důkazů a podkladů, které by jí pomohly k vítězství v právní bitvě, obeslali její právníci v posledních dnech řadu lidí, investorů a firem, kteří jsou s Muskem ve spojení. Právníci si od toho slibují, že získají více informací o Muskových úmyslech a krocích, jež vedly ke zrušení obchodu.

Dopisy dorazily například do firem Tesla a SpaceX, které Musk řídí a spoluvlastní, do investiční firmy Brookfield, která se měla na koupi Twitteru kapitálově podílet, či Davidu Sacksovi. Tento investor se s Muskem dobře zná a navíc se v předchozích měsících k převzetí Twitteru často vyjadřoval, ať už na samotné sociální síti, či v podcastech. Ze zatím neznámých důvodů dorazil dopis od právníků také miliardáři Kenu Griffinovi, zakladateli velkého investičního fondu Citadel.

Muskovi právníci pro změnu obeslali například investiční banky Goldman Sachs a JPMorgan Chase, jejichž bankéři Twitteru s transakcí radili. Právníci žádají, aby banky vydaly veškerou relevantní komunikaci a související dokumenty. 

Vedle toho právní kancelář, jež Muska zastupuje, podala v Delaware vlastní žalobu. V ní viní společnost Twitter z podvodu v souvislosti s údaji o počtech problémových uživatelských účtů. „Společnost Twitter se sice chlubí tím, že má 238 milionů aktivních uživatelů denně, které lze monetizovat, podle jejích vlastních údajů předložených Muskovi a jeho spolupracovníkům je však číslo ve skutečnosti zhruba o 65 milionů nižší,“ uvádí Musk v žalobě zveřejněné ve čtvrtek.

Na to Twitter prostřednictvím právníků okamžitě zareagoval tím, že předložil soudu vlastní vyjádření. A předseda správní rady Bret Taylor na sociální síti uvedl, že Muskova tvrzení „jsou fakticky nepřesná, právně nedostatečná a komerčně irelevantní“.

Celý článek zde

Zajímavost :  Business Breakfast E15: Jak správně investovat v době inflace a čeho se naopak vyvarovat