Musk chce koupit celý Twitter, nabízí 41 miliard dolarů

Musk nabízí za akcii Twitteru 54,20 dolaru, vyplývá z oznámení burzovnímu regulátorovi. To představuje prémii 38 procent oproti ceně z 1. dubna, posledního obchodního dne předtím, než byl zveřejněn první Muskův nákup akcií Twitteru. Akcie Twitteru si před zahájením obchodování připisovaly přes deset procent, po jeho zahájení kolem 16:00 středoevropského letního času měly k dobru přes tři procenta.

Zajímavost :  „Rusko si zvolilo válku.“ Část členů Rady bezpečnosti OSN odsoudila útok na Ukrajinu

„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě. Věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem pro fungující demokracii,“ uvedl Musk v oznámení. „Od té doby, co jsme se stal akcionářem společnosti, si však uvědomuji, že ve své současné podobě nebude ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba transformovat na soukromou společnost,“ dodal.

Zajímavost :  Třesk Marka Schwarzmanna: Když dva dělají totéž, nemusejí se dobrat ke stejnému výsledku

Twitter uvedl, že Muskovu nezávaznou nabídku obdržel a rozhodne se, zda je v nejlepším zájmu akcionářů ji přijmout, nebo pokračovat v činnosti jako veřejně obchodovaná společnost.

Kdo je Elon Musk?

Video se připravuje …

Akcie Twitteru reagovaly na zprávu strmým růstem během předburzovního obchodování o téměř 12 procent. Naopak akcie Muskovy automobilky Tesla po zveřejnění záměru odepisují 1,5 procenta. „Investoři se obávají, že Musk se nebude moci soustředit tolik na rozvoj automobilky, pokud bude zaměstnán rozvojem Twitteru. Navíc na nákup sociální sítě by padly finanční prostředky, které by Musk mohl využít na investice do rozvoje Tesly,“ vysvětluje to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle analytika Adama Crisafulliho ze společnosti Vital Knowledge správní rada Twitteru Muskovu nabídku pravděpobně odmítne jako příliš nízkou. Dodal, že loni se akcie sociální sítě vyšplhaly až na 70 dolarů.

„Tahle mýdlová opera skončí tak, že Musk bude po tomto agresivním nepřátelském převzetí vlastníkem Twitteru. Nějaký další zájemce či konsorcium se při této cenové úrovni objeví jen stěží,“ myslí si analytik společnosti Wedbush Daniel Ives. Podle něj bude následovat několik týdnů vyjednávání a zvratů, výsledkem ale tak jako tak bude „manželství“ mezi Muskem a Twitterem.

V sobotu šéf Twitteru oznámil, že Musk nebude členem správní rady. Podle dřívější dohody měl do roku 2024 zastávat funkci ředitele. Po dobu, kdy by byl členem správní rady, a 90 dní po ukončení členství by nesměl sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru.

Celý článek zde