MVV Energie získala souhlas ke stavbě spalovny. Místo ve Vsetíně ji nejspíš postaví jinde

Zásobování teplem Vsetín ze skupiny MVV Energie získalo po úmorném tříletém posuzování souhlas krajského úřadu s investicí do zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO). Jenže ani tak nemá jistotu, že nová spalovna ve Vsetíně doopravdy vyroste. Ostře proti je místní radnice, a tak chce MVV Energie takové řešení problému s odpady nabídnout jiným městům.

Krajský úřad Zlínského kraje, který měl řízení o dopadu stavby na životní prostředí (EIA) na starosti, byl k investorovi dost přísný. Třikrát mu vrátil dokumentaci k přepracování a doplnění. Takový postup úřadů bývá v řízení o dopadu stavby na životní prostředí (EIA) výjimečný; v minulosti se něco podobného stalo snad jen v případě kontroverzního jezu na Labi u Děčína. I proto se řízení EIA protáhlo na tři roky.

Zajímavost :  Microsoft v Číně kvůli tlaku úřadů zavře internetovou síť LinkedIn

Investorem stavby je firma Zásobování teplem Vsetín, kterou stoprocentně vlastní MVV Energie CZ. Ta je součástí německé energetické skupiny MVV Energie. ZEVO s tepelným výkonem čtyři megawatty má vyrůst na východním okraji Vsetína, doplnit má stávající teplárenské zdroje a výtopny na zemní plyn. Firemní skupina MVV Energie svůj projekt poprvé představila na podzim roku 2018 a podle původního plánu jej chtěla postavit již během loňského roku.

Vsetínský projekt drží jedno prvenství – tak malé zařízení na energetické využití odpadů zatím v Česku nikdo nenavrhl. ZEVO Vsetín totiž mělo spalovat okolo 12 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Pro srovnání, dříve realizované spalovny v Česku mají kapacitu od 95 do 310 tisíc tun za rok. Menší projekty byly v minulosti považovány za ekonomicky nevýhodné, pomáhá jim však plánovaný zákaz skládkování odpadu i možnost získat dotaci z Modernizačního fondu.

Zajímavost :  Nezkrachovali jsme, naopak. Padlá Bohemia Energy tvrdí, že závazky splní

Proti projektu je také Rada města Vsetína, která v říjnu 2019 vyjádřila nesouhlas s výstavbou ZEVO v širším centru města. Také letos starosta Vsetína Jiří Růžička několikrát zopakoval, že dokud bude starostou, tak v lokalitě na Ohradě spalovna nebude. Dokonce i společnost MVV Energie CZ už se stavbou spalovny ve Vsetíně prakticky nepočítá. Projekt na energetické využití odpadu však chce nabídnout jiným městům, ve kterých zajišťuje dodávku tepla.

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Investoři chtějí stavět další, zpravidla však narážejí na tuhý odpor ekologů, místních aktivistů i komunálních politiků.

Zajímavost :  Americký startup investuje v ČR miliardu, v Praze zprovoznil inovační centrum

David Tramba

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO